Miedź pomaga zwalczać drobnoustroje

Szpitalne powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zawierają trzykrotnie rzadziej szczepy bakterii - poinformowali wrocławscy lekarze. Ich zdaniem ma to wpływ na zmniejszenie szpitalnych zakażeń. Takie badania wykonano po raz pierwszy w Polsce.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu jest pierwszą placówka medyczną, która wyposażyła swój oddział nefrologii w elementy z tzw. miedzi przeciwdrobnoustrojowej. To specjalny stop miedzi, miedzioniklu, brązu i mosiądzu, który został oznaczony symbolem Cu+ i jest opatentowany.

Podczas remontu w 2012 r. na oddziale zamontowano 539 różnych elementów m.in. klamki, uchwyty łazienkowe, deski klozetowe, przełączniki elektryczne, poręcze korytarzowe i poręcze łóżek. Wymieniono też na wykonane z miedzi takie wyposażenie, jak krzesła, stojaki na kroplówki, wózki pielęgniarskie.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Krzysztof Szufranowski ze szpitalnego zespołu badania zakażeń, do kwietnia 2014 r. wykonano 900 badań mikrobiologicznych. "Badania potwierdziły, że na powierzchniach z miedzi jest trzykrotnie mniej szczepów takich bakterii, jak np. e.cola, gronkowiec złocisty, klebsiella pneumoniae czy pałeczka ropy błękitnej"- dodał Szufranowski. Zaznaczył, że dla porównania wykonywano również badania na elementach ze stali i plastiku.

"Potwierdziło się, że miedź ma właściwości niszczenia drobnoustrojów. Po pewnym czasie - różnym dla poszczególnych patogenów - ich ilość się zmniejsza, a w ciągu trzech godzin z powierzchni miedzianych w ogóle znikają. Na elementach ze stali lub plastiku nie było takiego zjawiska" - mówił lekarz. W jego ocenie ma to wpływ na zmniejszenie się liczby szpitalnych zakażeń.

Jak mówił dyrektor szpitala Wojciech Witkiewicz, "placówka zdecydowała się na taki pilotażowy program, ponieważ miedź może być pomocna w rozwiązaniu problemu szpitalnych zakażeń". "To nie jest tylko problem naszego szpitala, ale światowy. Pierwsi dostrzegli go Amerykanie i mają już wyniki w tej dziedzinie" - dodał Witkiewicz.

W USA w latach 2011-12 na zlecenie departamentu obrony wykonano podobne badania, w których uczestniczyło 650 pacjentów szpitali. Połowa przebywała w salach wyposażonych w elementy wykonane z miedzi. Stwierdzono wśród nich o 58 procent mniej infekcji niż u pacjentów leczonych w pomieszczeniach ze standardowym sprzętem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg