Rakotwórczy barwnik w gazowanych napojach?

Chodzi o substancję 4-MeI, która barwi napoje i produkty spożywcze na brązowo.

Barwnik można znaleźć m. in w napojach o smaku coli, ale także w sosie sojowym, sosie barbecue czy niektórych rodzajach... chleba. Co istotne - 4-MeI najczęściej nie jest wymieniany na etykiecie, gdyż jest częścią składową dwóch syntetycznych barwników.

O rakotwórczym działaniu 4-MeI poinformował amerykański magazyn "Consumer Reports", powołując się na badania własne i niezależnego zespołu naukowców.

Naukowcy mówią jednak, że ilość barwnika zawarta w napojach może być szkodliwa, jeśli pilibyśmy je bardzo często, w bardzo dużych ilościach.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja