Kłopoty na Czerwonej Planecie

Agencja NASA bada przyczyny i możliwości usunięcia krótkiego spięcia w systemie elektrycznym marsjańskiego łazika Curiosity, który z tego powodu został czasowo unieruchomiony - poinformowano we wtorek w centrum sterującym w Pasadenie (Kalifornia).

Awarię odkryto podczas ub. weekendu kiedy łazik próbował przenieść do zainstalowanego w jego wnętrzu mini-laboratorium próbki skały z wydrążonego w niej otworu.

Krótkie spięcie unieruchomiło kluczowy podczas badań zautomatyzowany wysięgnik łazika. Inżynierowie NASA badają problem i sposoby jego usunięcia. Oczekuje się że może to potrwać kilka dni.

Łazik Curiosty wylądował w kraterze Gale na Marsie w sierpniu 2012 r. W trakcie prowadzonych od tego czasu badań Czerwonej Planety odkrył m. in. ślady erozji wodnej i geologiczne pozostałości środowiska, w którym mogły istnieć prymitywne mikroorganizmy.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

 • inż
  04.03.2015 09:28
  Wspomniane w artykule "krótkie spięcie" (ang. short circuit), to po polsku "zwarcie".

  Dziennikarze PAP, uczcie się!
 • Tatrzański
  04.03.2015 11:57

  Nawet najlepszym się zdarza… Przypomina mi to historię z nieżyjącym już Beksińskim. Poproszony przez redaktora Szachowskiego w Wieczorze Płytowym o tłumaczenie tytułu płyty Tangerine Dream „Flashpoint,” przetłumaczył to na „punkt z którego dobywają się błyski” :))

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.