Nowa misja NASA

Z przylądka Canaveral na Florydzie zgodnie z planem wystartowała w czwartek późnym wieczorem rakieta Atlas V, która wyniosła cztery identyczne satelity MMS mające badać zjawisko krzyżowania się linii pól magnetycznych Słońca i Ziemi - poinformowała NASA.

Satelity, realizujące misję Magnetospheric Multiscale (MMS), utworzyły formę piramidy, co ma umożliwić prowadzenie obserwacji i zbieranie danych w trzech wymiarach.

Każdy satelita o wadze 1,2 tony jest wyposażony w 25 sensorów, które będą rejestrować, co dzieje się w przypadku gwałtownych zmian układu linii pola magnetycznego (rekoneksji magnetycznej).

Zjawisko to jest przyczyną m.in. rozbłysków słonecznych. Powodowane przez nie burze słoneczne mogą zakłócać sygnał radiowy, GPS i satelitarny, a nawet doprowadzić do uszkodzenia sieci energetycznych na Ziemi.

Koszt misji, którą zaplanowano na dwa lata, to ponad miliard dolarów.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.