Pozostałości dużego bizantyńskiego kościoła sprzed 1 500 lat znaleziono podczas prac nad poszerzeniem drogi łączącej Jerozolimę i Tel Awiw. Annette Nagar z Urzędu Starożytności Izraela (IAA) powiedziała, że kościół ten służył podróżującym z wybrzeża.
Pozostałości kościoła długości ok. 16 m, z boczną kaplicą o wymiarach 6,5 na 3,5 m, z białą mozaikową podłogą znajdują się przy jeszcze starszej drodze w pobliżu moszawu (spółdzielni rolniczej podobnej do kibucu) Bet Nekofa i arabskiego miasteczka Abu Ghusz w górach Judzkich, około 10 km na zachód od Jerozolimy.
W północnowschodniej części kaplicy znaleziono baptysterium w kształcie symbolizującej krzyż czterolistnej koniczyny. W rumowisku znajdowały się drobinki czerwonego tynku, wskazujące, że ściany kościoła były pokryte freskami.
Jak powiedziała Nagar, kierująca wykopaliskami, kościół wzniesiono w czasach bizantyjskich razem z przydrożnym zajazdem z pokojami mieszkalnymi i magazynem przy starożytnej drodze łączącej Jerozolimę z nadmorską równiną. W pomieszczeniach znaleziono lampki oliwne, monety, naczynia szklane, marmurowe fragmenty i muszle perłowe. Miejsce to miało także swoje własne źródełko.
Użytkowania miejsca zaprzestano pod koniec czasów bizantyńskich, chociaż starożytnej rzymskiej, lub nawet wcześniejszej drogi, przy której się znajdowało, używano do czasów współczesnych.
Nagar zaznaczyła, że w przeszłości znaleziono inne osady i zajazdy przydrożne, m.in. w samym Abu Ghusz i w Emaus, gdzie po zmartwychwstaniu Chrystusa jego uczniowie rozpoznali swego mistrza właśnie w gospodzie.
IAA podało, że po konsultacjach z firmą budującą drogę, która również finansuje wykopaliska archeologiczne na terenie prowadzonych prac, pozostałości kościoła zostaną zachowane i całe stanowisko archeologiczne zostanie ponownie zasypane ze względów konserwacyjnych.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Częste korzystanie ze smartfonów w obecności dzieci może zaburzać ich rozwój
Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.