Eksplodowała rakieta z ładunkiem dla ISS

Rakieta Falcon 9, z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksplodowała w niedzielę wkrótce po starcie z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie. Przyczyny niepowodzenia jeszcze nie ustalono - poinformowały władze.

Rakieta, skonstruowana i eksploatowana przez prywatną firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska, miała wynieść na orbitę okołoziemską statek towarowy z zaopatrzeniem i sprzętem badawczym dla załogi stacji.

Była to już druga z rzędu zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na stację ISS. W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną. Rosjanie zamierzają wystrzelić kolejną rakietę z kapsułą towarową w najbliższy piątek.

Niedzielne niepowodzenie było przykrym zaskoczeniem dla agencji NASA, która umieściła w statku towarowym cenną aparaturę badawczą. Wcześniej rakiety Falcon 9 o wysokości 63 metrów wykonały 18 pomyślnych startów, w tym 6 w ramach misji z zaopatrzeniem dla stacji ISS.

SpaceX podpisała kontrakt wartości 2 mld dolarów z NASA na wykonanie 15 lotów na stację. Niedzielna katastrofa jest ciosem dla firmy, która konkuruje z United Launch Alliance, wspólnym przedsięwzięciem koncernów Lockheed Martin i Boeing.

Prezes SpaceX Gwynne Shotwell oświadczył na konferencji prasowej, że dochodzenie przyczyn eksplozji spowoduje czasowe wycofanie rakiet Falcon 9 "na kilka miesięcy, ale krócej niż rok".

Wstępne analizy wskazują, że katastrofa była spowodowana przez niesprawny silnik drugiego członu rakiety - poinformował Elon Musk na Twitterze.

Obecna załoga ISS - dwóch Rosjan i Amerykanin - ma zapasy, które wystarczą na ok. 4 miesiące, tak więc ostatnie niepowodzenia nie stanowią dla nich bezpośredniego zagrożenia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.