Prometheus z AGH wśród 50 najlepszych

Najszybszy polski superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się na 49. pozycji w rankingu TOP 500 Supercomputers - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Bartosz Dembiński.

Jak wyjaśnił, początkowo Prometheus znalazł się na 52. miejscu; tak podawali we wtorek organizatorzy rankingu. "Jednak kilka godzin po wysłaniu tej informacji organizatorzy rankingu dokonali korekty zestawienia, poprawiając w nim kilka błędów - po opublikowanej aktualizacji Prometheus przesunął się na 49. miejsce" - wyjaśnił rzecznik.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org).

Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz pierwszy, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski. Jego moc obliczeniowa wynosi niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 PFLOPS - 1 PFLOPS to biliard operacji na sekundę - 10 do potęgi 15. operacji na sekundę).

W najnowszym zestawieniu poza Prometheusem znalazło się jeszcze sześć innych polskich superkomputerów.

Na 128. miejscu znalazł się Tryton, superkomputer Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej; na 137. - BEM z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego; na 157. - superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Na 270. pozycji sklasyfikowano wieloletniego lidera wśród polskich maszyn obliczeniowych, czyli Zeusa z ACK Cyfronet AGH; a na miejscach 379. i 418. - odpowiednio komputery: ORION z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Droga Mleczna-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 PFLOPS.

Na liście TOP 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (ok. 46 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się Japonia (ok. 8 proc.) i Chiny (ok. 7 proc.).

Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Swoją pracę rozpoczął 27 kwietnia br.

Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą jest on jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie.

Jak poinformował rzecznik AGH, portfolio badań naukowych, realizowanych przy pomocy Zeusa, a od niedawna również Prometheusa, jest bardzo bogate. Na superkomputerach ACK Cyfronet AGH prowadzane są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych.

"Tylko w roku 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat" - podkreślił Bartosz Dembiński.

«« | « | 1 | » | »»
 • chordad
  15.07.2015 17:30
  "Tylko w roku 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat" - ????

  13 tysięcy lat w jeden rok???

  chyba autor artykułu czegoś nie dopisał....
  może chodziło o coś w stylu "gdyby wykonać je na domowym komputerze", albo "w porównaniu do komputera z jednym procesorem" ???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.