Gwiazdy spadną z nieba w Sopotni Wielkiej

Na wspólne oglądanie sierpniowego nieba nocą - w tym w głównej mierze meteorów z roju Perseidy -zapraszają pasjonaci astronomii z Sopotni Wielkiej. III Festiwal Ciemnego Nieba odbędzie się tu 8 i 9 sierpnia.

Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, to pokazy i obserwacje astronomiczne przy muzyce, poświęcone w głównej mierze meteorom z roju Perseidy, a także popularyzacji tzw. ekologii nocy. Impreza nawiązuje do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła 2015. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Polaris OPP z Sopotni Wielkiej.

- Festiwal Ciemnego Nieba to nie tylko same obserwacje chronionego w tym regionie przed sztucznym światłem nocnego nieba, ale i spotkanie z muzyką na żywo pod gwiazdami. Festiwalowi będą również towarzyszyć inne atrakcje jak np. możliwość zwiedzania nowopowstałego Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły, tradycyjne seanse o ochronie ciemnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050 (miejscowość ta jest pierwszym w Polsce obszarem ochrony ciemnego nieba), czy też bieg na Miejsce Obserwacyjne nr 20, skąd prowadzona będzie później obserwacja Perseidów czy zjawiska odkrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc! - zachęca Julia Nawalkowska ze stowarzyszenia.

Uczestnicy festiwalu będą mogli zasięgnąć bezpłatnej porady specjalistów w zakresie prawidłowego oświetlenia przyjaznego nocnemu środowisku, pobrać ulotki z prawidłowymi i nieprawidłowymi typami oświetlenia, a nawet otrzymać pomoc w opracowaniu pisma w sprawie interwencji o uciążliwą lampę w ich otoczeniu.

Jak zapowiadają organizatorzy: - Kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu, będzie otwarta obserwacja astronomiczna, poświęcona teleskopowym obiektom głębokiego kosmosu jak i wizualne obserwacje spadających gwiazd, czyli meteorów z roju Perseidy. Będzie także okazja do obserwacji rzadkiego zjawiska zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, a dokładnie samej fazy odkrycia gwiazdy przy ciemnym brzegu tarczy naszego naturalnego satelity.

Do dyspozycji uczestników będą m.in. Mobilne Obserwatorium, teleskopy, lunety i lornetki, a nawet łóżka polowe do obserwacji w pozycji leżącej (po wcześniejszej rezerwacji). Można także zabrać własne leżaki lub karimaty oraz koniecznie ciepłą odzież i latarki tylko ze światłem czerwonym, które mniej drażni oczy w ciemności.

- Zapraszamy także do zabrania swoich lunet, teleskopów czy lornetek, a miłośników spadających gwiazd zachęcamy do pobrania z pojazdu specjalnego - Mobilnego Obserwatorium, mapek nocnego nieba i/lub formularzy, które pomogą w obserwacjach meteorów (na miejscu przed obserwacją) - dodaje Julia Nawalkowska..

Wydarzenia Festiwalu Ciemnego Nieba będą kontynuowane do 11 sierpnia. W programie m.in.

W sobotę 8 sierpnia:

12:00 – rejestracja uczestników w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP, wydawanie przepustek wjazdu na miejsce obserwacyjne nr 20,

18:00 – zamknięcie drogi z Sopotni Wielkiej na Krzyżowski Groń i od strony Do Dablina dla ruchu kołowego,

20:00 – bieg inauguracyjny z dolnej części drogi w Sopotni Wielkiej na Miejsce Obserwacyjne nr 20 w asyście Mobilnego Obserwatorium ze sprzętem obserwacyjnym,

21:00 – rozłożenie stanowisk obserwacyjnych w wyznaczonych punktach na Miejscu Obserwacyjnym nr 20 (wypożyczenie łóżka polowego – 10zł./os. Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod adresem: kontakt@ciemneniebo.pl lub ciemneniebo@op.pl ).

22:00 – rozpoczęcie obserwacji, prezentacja gwiazdozbiorów, stanowisk teleskopowych, zasad prowadzenia pokazów nocnego nieba i zachowania naturalnej ciemności nocy,

23:00 – początek koncertu plenerowego pod gwiazdami,

0:30 – rozpoczęcie przygotowań do obserwacji zjawiska zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc (tylko faza odkrycia ok. godz. 1:10),

3:00 – zakończenie obserwacji w terenie.

W niedzielę 9 sierpnia:

13:00 – zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły w Sopotni Wielkiej – teleskopowy pokaz Księżyca oraz próby obserwacji planet w dzień,

14:00 – pokazy plam na Słońcu za pomocą teleskopu przenośnego,

15:00 – otwarcie stanowiska porad na temat redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem,

18:00 – prezentacja wystawy meteorytów,

21:00 – obserwacje planety Saturn za pomocą różnych teleskopów,

22:30 – mini-maraton Messiera, czyli pokaz obiektów typu mgławice, galaktyki i gromady gwiazd wraz z podkładem muzyki kosmicznej spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego.

Szczegóły na: www.ciemneniebo.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg