Drobnoustroje to bardzo inteligentna forma życia, której człowiek nadal nie poznał. Mimo że bakterie bywają niebezpieczne, znamy również takie, które są naszymi przyjaciółmi.
Mechanizm walki
Pokonanie choroby o podłożu wirusowym jest niemożliwe jedynie za pomocą leków. Sam antybiotyk nie zadziała bez wsparcia ze strony układu i mechanizmu immunologicznego człowieka. Jednak człowiek ma kontrolę nawet nad epidemią. – Kontrolujemy chorobę na poziomie źródła zakażenia, na poziomie transmisji – czyli sposobu przenoszenia zarazków z osób chorych na zdrowe, oraz przez budowanie odporności człowieka – wyjaśnia prof. Malm. Jednym z ważnych przesłań epidemiologicznych jest zalecenie częstego mycia rąk. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.
– Trzeba myć ręce jak najczęściej. W kontekście chorób układu pokarmowego mówimy nawet o „chorobie brudnych rąk”. Jednak należy zaznaczyć, że częste mycie rąk chroni nas przed różnymi drobnoustrojami, nawet tymi, które przenoszą się drogą oddechową. Podczas epidemii świńskiej grypy podawano sposoby radzenia sobie z epidemią. Pierwszym punktem było właśnie zalecenie częstego mycia rąk – podkreśla specjalistka.
Zjadanie bakterii
Istotnym elementem ludzkiego organizmu jest naturalna mikroflora. Pomaga w tym najprostszy proces biotechnologiczny w postaci kwaszenia żywności, w której biorą udział bakterie fermentacji mlekowej. – Należy jeść zsiadłe mleko, ogórki i kapustę kwaszoną, jogurty naturalne – bo są to takie produkty spożywcze, które sprawiają, że w naszym przewodzie pokarmowym pojawiają się pożyteczne bakterie – podpowiada prof. Malm. Pani profesor zaleca ostrożność w codziennym życiu poprzez stosowanie zasad podstawowej higieny. Dotyczy to kontaktu człowieka ze zwierzętami, życia w ośrodkach miejskich o dużym zanieczyszczeniu środowiska i kontaktu z osobami chorymi.
– Nie powinniśmy się obawiać zwierząt i kontaktu z nimi. Powinno się jednak dbać o ich higienę, regularne szczepienia. Ale nie powinniśmy też ulegać przesadzie. Czasami zdarza się przesadzona pod tym względem reakcja kobiet w ciąży. Tymczasem przyszłe mamy powinny zachowywać się od strony higieny tak, jak przed zajściem w ciążę. Oczywiście powinny dbać o to, by ich mikroflora odpowiednio funkcjonowała, bo w czasie porodu czy bezpośrednio po nim to właśnie matka jest tym pierwszym zasobem dobrych drobnoustrojów dla dziecka. Dotyczy to nie tylko karmienia piersią, ale także przytulania dziecka do własnej skóry. Wtedy skóra dziecka zostaje naturalnie skolonizowana przez dobre drobnoustroje pochodzące od matki – uzupełnia prof. Malm.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.