Największe od 65 lat odkrycie

Amerykańscy archeolodzy odkryli latem na Peloponezie nietknięty grób wojownika pochowanego ponad 3 500 lat temu wraz ze skarbami z epoki mykeńskiej - poinformowało w poniedziałek greckie ministerstwo kultury.

Wysoki rangą wojownik w wieku 30-35 lat został pochowany w drewnianej trumnie na terenie słynnego Pałacu Nestora w Pylos, nazwanego tak od jednego z władców z czasów wojny trojańskiej. Wojownika pochowano w złotej biżuterii, w łańcuchu ozdobionym perłami, z mieczem z brązu z rękojeścią wysadzaną kością słoniową i złotem. W grobie znaleziono także srebrne wazy i grzebienie z kości słoniowej, a także złote pierścienie i fragmenty półszlachetnych kamieni.

Ta prehistoryczna fortuna, ozdobiona zgodnie z minojską modą postaciami bóstw, motywami roślinnymi i zwierzęcymi, takimi jak lwy, byki i orły, "jest największym od 65 lat odkryciem archeologicznym" w Grecji kontynentalnej - podaje ministerstwo. Archeolodzy zidentyfikowali w grobie ponad 1000 przedmiotów. "Ich jakość świadczy o wpływie pochodzącej z Krety epoki minojskiej na cywilizację mykeńską, która rozwinęła się w II tysiącleciu przed naszą erą na Peloponezie i we wschodniej części Morza Śródziemnego" - czytamy w komunikacie.

"Umieszczenie tak wielu elementów biżuterii w grobie mężczyzny stoi w sprzeczności z rozpowszechnionym przekonaniem, że tylko kobiety chowano wraz z biżuterią" - podało greckie ministerstwo kultury, powołując się na wypowiedź archeologów Jacka L. Davisa i Sharon R. Stocker z uniwersytetu w Cincinnati.

Grób, o długości 2,4 m i szerokości 1,5 m, znaleziono podczas prac wykopaliskowych, które rozpoczęły się w maju w pobliżu Pylos, na miejscu Pałacu Nestora zbudowanego między 1300 a 1200 rokiem p.n.e. i którego ruiny odkryto w 1939 roku. Odkrywca nazwał pozostałości dużego mykeńskiego pałacu od Nestora, który władał Pylos w poematach Homera.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.