Rekordowo ciepły rok 2015

Średnie temperatury w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów - podały w środę amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA.

Dane opublikowane przez te agencje dowodzą, że temperatura na lądzie, jak i na morzach była w minionym roku wyższa o 0,90 stopnia Celsjusza od średniej z XX wieku; pobiła też rekord z 2014 roku, kiedy to różnica ta wynosiła 0,16 stopnia.

Już pod koniec października NOAA podała, że dziewięć pierwszych miesięcy 2015 roku było w skali całej Ziemi najbardziej gorących w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów, a cały rok z pewnością również okaże się wyjątkowo ciepły.

To kolejny rekord po roku 2014, który był najgorętszy od 1880 r., czyli od kiedy prowadzi się takie statystyki.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska może być ponowne pojawienie się w marcu na Pacyfiku ciepłego równikowego prądu El Nino, który zdaniem NOAA jest wyjątkowo intensywny. Na półkuli północnej ma on utrzymać się do marca 2016 roku. Naukowcy winią jednak za taki stan rzeczy przede wszystkim emisje gazów cieplarnianych - przypomina Reuters.

W 2014 roku koncentracja gazów odpowiedzialnych zdaniem większości naukowców za globalne zmiany klimatyczne była największa w historii.

"Rok 2015 jest niezwykły nawet w świetle większych, długofalowych trendów" - powiedział Gavin Schmidt dyrektor należącego do NASA Instytutu Goddarda ds. Badań nad Przestrzenią Kosmiczną. Dodał jednak, że bez takich "długoterminowych trendów nie doszłoby do tak rekordowego ocieplenia".

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  20.01.2016 19:35
  "Dane opublikowane przez te agencje dowodzą,"

  Niczego nie dowodzą!!!
  Ci ludzie kłamią jak najęci! To jest kupa oszustów, którzy za pieniądze napiszą cokolwiek!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.