Nadwaga to w Polsce epidemia

Ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Ten sam problem dotyka co trzeciego chłopca w wieku szkolnym i co piątą dziewczynkę - wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.

Na tle krajów europejskich Polska lokuje się mniej więcej w połowie stawki. "Większą nadwagę i otyłość stwierdza się np. w Grecji, w Wielkiej Brytanii. Najwyższe odsetki nadwagi i otyłości są w Stanach Zjednoczonych" - mówi PAP Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia. W Polsce otyłych jest około 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

Eksperci podkreślają, że latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów. Winne temu są zmiany stylu życia, w tym głównie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów.

IŻŻ podkreśla, że nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech.

Osoby z nadwagą i otyłością prędzej czy później - w wyniku związanych z nimi powikłań i chorób - stają się pacjentami diabetologów, kardiologów, onkologów, neurologów, ginekologów, ortopedów, endokrynologów, dermatologów, a także psychologów i psychiatrów

WHO ostrzega, że epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach narastać w całej Europie.

«« | « | 1 | » | »»
 • xxx
  19.03.2016 18:48
  Może prócz o stylu życia zacząć mówić o tym, co znajduje się w żywności? Przecież te wędliny w sklepach nie mają smaku. Nie pamiętam kiedy ostatni raz jadłam truskawkę, która miała jakiś smak. Chleb ze sklepu chciałam solić i był jak guma. Przecież to niemożliwe, by dioksyny, hormony i antybiotyki, które w tym się znajdują, były bez wpływu na nas. Czasem zastanawiam się czy mówienie o zmianie stylu życie nie odwraca uwagi także i od innych przyczyn. Być może groźniejszych.
 • Kunegunda
  21.03.2016 00:45
  Przed 1989 nikt z Polakow nie mial nadwagi male jednoski w kraju, dzis kedy zostaly wpuszczone obce markety z trujaca zywnoscia produkowana, importowana przez GMO - MONSANTO… trujaca zywnosc i trujaca glebe..
  Wpuszczenie McDonald, Subway, KFC, kebaby… itd…. wykup naszego przemyslu..i produkowanie trucizny np. galatertki produkowane w Polsce zawieraja srodki trujace i szkodliwe dla organizmu,,,, Telewizyjne REKLAMY REKLAMY aby tylko grylowac i spozywac jak najwiecej.. Szkoly z dowozona trujaca zywonoscia..itd..
 • Mati
  04.02.2018 13:38
  Sorry ale
 • Mati
  04.02.2018 13:41
  Problem jest taki ze przecietny Polak (a zwlaszcza mezczyzni) opiera swoja diete na bazie miesa i kielbas (czesto kiepskiej jakosci) dodatkowo gardzac salatka i warzywami. Ilu mam w rodzinie krewnych ktorzy jak widza zielone na talerzu to juz nie chca ruszyc dania. Czas zaczac wprowadzac do tradycyjnej polskiej kuchnie wiecej warzyw surowych i ograniczac mieso do minimum. Ja sam chetnie zjem kielbaske lub karkowke, ale nie wiecej niz 1-2 razy w tygodniu. Reszte tygodnia staram sie jesc salatki i sery.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.