Więcej tygysów

Szacowana liczba żyjących na wolności tygrysów wzrosła po raz pierwszy od 100 lat - poinformowały w poniedziałek organizacje ekologów WWF i Global Tiger Forum. Według najnowszego spisu na świecie żyje dziko 3 890 tygrysów. W 1900 roku było ich 100 tysięcy.

W 2010 roku światowa populacja tygrysów wynosiła zaledwie 3,2 tys. osobników. Badacze ostrzegają, że wzrost może wynikać zwyczajnie z lepszego gromadzenia danych, uspokajają jednak, że liczy się trend obserwowany w ostatnich latach, a ten jest pozytywny.

Najnowsze dane pokazują, że "możemy uratować jakiś gatunek i jego środowisko naturalne, jeśli tylko rządy, lokalne społeczności i obrońcy przyrody są gotowi ze sobą współpracować" - zaznaczył dyrektor generalny WWF Marco Lambertini, cytowany przez portal BBC News.

Wyniki ostatniego spisu opublikowano przed zaplanowanym na ten tydzień spotkaniem ministrów z 13 krajów, w których tygrysy żyją na wolności. Celem uczestników konferencji ma być podwojenie światowej populacji tych zwierząt do 2022 roku.

W samych tylko Indiach żyje ponad połowa wszystkich tygrysów; według ostatnich szacunków jest ich tam 2 226. Nagły spadek ich liczebności zanotowano w Indonezji, gdzie z powodu globalnego popytu m.in. na olej palmowy i papier niszczone są lasy stanowiące dla tygrysów naturalne środowisko do życia.

Nad reintrodukcją tygrysów zastanawiają się władze Kambodży, gdzie niedawno ogłoszono, że gatunek ten praktycznie wyginął.

Tygrysy giną nie tylko przez niszczenie ich środowiska, ale też z rąk kłusowników i miejscowych społeczności obawiających się o własne bezpieczeństwo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.