Testują w akcji kamizelkę "na miarę"

Dwunastu policjantów testuje w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie nową kamizelkę kulo - i nożoodporną dopasowaną indywidualnie do każdego z ich. Policjanci sprawdzają m.in., czy mogą się w kamizelce swobodnie poruszać, zatrzymywać i obezwładniać przestępców.

W Wyższej Szkole Policji (WSPol) w Szczytnie trwają testy nowoczesnej kamizelki balistycznej skrytego noszenia, która dodatkowo jest igło - , nożo - i szpikulcoodporna.

Jak poinformował w środę PAP szef zespołu naukowców pracujących nad projektem z ramienia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie dr Piotr Łuka, policjanci testują kamizelki zaprojektowane na miarę dla każdego z nich (do ich wykonania z każdego policjanta zdjęto miarę przy pomocy skanowania 3D) oraz kamizelki o uśrednionym rozmiarze. "Chodzi nam m.in. o zweryfikowanie, czy policjanci czują różnice i jeśli tak, to jaką, w noszeniu kamizelek dopasowanych indywidualnie do potrzeb każdego z nich i kamizelek uśrednionych do ich rozmiarów" - powiedział dr Łuka.

Testując kamizelki policjanci wykonują w nich szereg codziennych zawodowych czynności, np. wchodzą po schodach, wsiadają i wysiadają z auta, zatrzymują osobę, przeszukują ją i obezwładniają, wchodzą po drabinie, czy strzelają. Testy mają wykazać, czy kamizelka (zarówno ta skrojona na miarę, jak i uśredniona) nie krępuje ruchów policjanta, czy pozwala mu na bezpieczne i skuteczne wykonywanie określonych czynności.

Dr Łuka w rozmowie z PAP przyznał, że ta sama grupa policjantów wcześniej testowała nowa kamizelkę w warunkach laboratoryjnych, m.in. w niskich i wysokich temperaturach. "Po każdym z testów policjanci wypełniają ankiety, które pozwolą w sposób obiektywny ocenić kamizelki" - podkreślił specjalista WSPol.

Przeprowadzane w Szczytnie testy są jednym z końcowych etapów sprawdzania tzw. testowego modelu nowoczesnej kamizelki. Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu kamizelki te będą poddane badaniom balistycznym, które będą polegały na strzelaniu do tych kamizelek.

W ocenie dr Łuki we wrześniu powinien powstać tzw. demonstrator technologii, czyli taka wersja kamizelki, którą pilotażowo będą mogli użytkować policjanci.

Projekt "Indywidualizacja konstrukcji wielofunkcyjnych kamizelek balistycznych skrytego noszenia" finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa. W skład konsorcjum wchodzą: łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Potrzebę stworzenia nowoczesnej kamizelki argumentowano tym, że obecnie używane przez policjantów kamizelki są ciężkie i występują w kilku rozmiarach, przez co nie są dobrze dopasowane do sylwetki. Badania wykazały także, że obecne kamizelki podczas interwencji nie w pełni chronią przed atakami przy użyciu takich narzędzi jak igły, szpikulce, maczety czy noże.

Nowa kamizelka jest ognioodporna i ma chronić zarówno przed postrzałem z broni palnej, jak i przed uderzeniem nożem czy szpikulcem, oraz amortyzować uderzenia lub kopnięcia. Ponieważ ta kamizelka jest lekka i dopasowana (tzw. skrytego noszenia) funkcjonariusze będą mogli je nosić zarówno pod mundurami, jak i cywilnymi ubraniami podczas działań operacyjnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLICJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama