Robot jest do połknięcia

Tak mały, że zmieści się w niewielkiej kapsułce. Ale za to bardzo pożyteczny.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, University of Sheffiled i Tokio Institute of Technology opracowali maleńkiego robota origami, którego da się zmieścić w łatwej do połknięcia kapsułce, a gdy dostanie się do żołądka, uwolni się z niej i będzie w stanie wykonywać wewnątrz ciała ludzkiego różne zadania jak opatrywanie ran czy wyjmowanie połkniętych baterii, guzików czy innych małych przedmiotów.

Robot mieści się w kapsułce dzięki temu, że jest pozaginany w podobny sposób, jak zagina się papier w sztuce origami. Steruje się nim przy pomocy zewnętrznych pól magnetycznych. To one sprawiają, że robot jakby czołga się wewnątrz ludzkiego ciała. Twórcy zaprezentowali swój wynalazek w ubiegłym tygodniu podczas Międzynarodowej Konferencji Automatyki i Robotyki. 

Jednym z poważniejszych wyzwań przy budowie robota było dobranie odpowiedniego materiału konstrukcyjnego - trwałego, dostatecznie sztywnego, a jednocześnie pozwalające się w łatwy sposób składać. Postawili na typ suszonych świńskich jelit używanych jako osłonki do kiełbasek. "Spędziliśmy sporo czasu na azjatyckim targu w Chinatown" - przyznali. 

Również przy budowie mechanicznego modelu żołądka przydały się świnie. Naukowcy kupili bowiem żołądek świni, zbadali jego mechaniczne właściwości i na tej podstawie zbudowali własny model.

Co roku tylko w USA połykanych jest 3500 niewielkich przedmiotów - głównie małych baterii. Robot może pomóc je usuwać z układu pokarmowego. Można go też wykorzystywać do dostarczania lekarstw. Jak tłumaczy Daniela Rus kolejnym krokiem będzie dodanie robotowi sensorów, które umożliwią mu poruszanie się bez wykorzystania zewnętrznych pól magnetycznych.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Ingestible origami robot

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  15.05.2016 09:31

  W programie Sonda 2 w TVP2 Pana Tomasza Rożka, było pokazane, że teraz są takie pigułki, które leczą wnętrze ludzkiego ciała i nie potrzeba przy tym lekarza. ;))) Przynajmniej tak rozumiałem. ;)

 • żalek
  15.05.2016 13:56
  a) dziś - skan tęczówki oka i odciski palców w czipach paszportowych

  b) jutro - roboty origami w żołądku

  c) pojutrze - czipy będą wszczepiane noworodkom zaraz po urodzeniu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.