Chcą tworzyć hybrydy ludzko-zwierzęce

4 sierpnia 2016 Narodowy Instytut Zdrowia w USA ogłosił, że chce przeznaczyć pieniądze podatników na eksperymenty dotyczące kreacji hybryd zwierzęco-ludzkich.

W swoim oświadczeniu NIZ twierdzi, że badania nad łączeniem ludzkich i zwierzęcych komórek są prowadzone od dawna. Zwraca uwagę, że naukowcy są coraz bardziej zainteresowani hodowaniem ludzkich tkanek i narządów w organizmach zwierząt poprzez wprowadzanie ludzkich pluripotencjalnych komórek do zarodków zwierzęcych. W wyniku ich połączenia powstają hybrydy. Mimo że wytyczne z 2009 roku, dotyczące ludzkich komórek, zakazują wprowadzania ich do komórek zwierzęcych, Narodowy Instytut Zdrowia jest zdania, że nadszedł już czas, by zastanowić się nad finansowaniem badań, które prowadziłyby do tworzenia krzyżówek zwierzęco-ludzkich.

Instytut dąży także do modyfikacji i rozszerzenia pewnych przepisów dotyczących wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych. Wolinetz, zastępca dyrektora badań polityki naukowej w Narodowego Instytutu Zdrowia, podkreśla, że zaproponowane badania są zgodne z wytycznymi Międzynarodowej Społeczności zajmującej się badaniami nad komórkami macierzystymi.  "Jestem przekonana, że te badania pozwolą społeczności naukowej Instytutu w sposób odpowiedzialny pójść do przodu w tym obiecującym obszarze nauki" - pisze Wolinetz w oświadczeniu.

Badania zakładają zabijanie ludzi w fazie embrionalnej w celu pobrania ich komórek macierzystych. Eksperymenty mają prowadzić do tworzenia zwierząt z częściowym albo nawet całym ludzkim mózgiem. Tworzone byłyby również zwierzęta z komórkami jajowymi lub nasieniem ludzkim (z zastrzeżeniem, że nie prowadziłoby to do rozrodu). Co więcej, ludzkie komórki macierzyste wprowadzone byłyby do wczesnych zarodków zwierząt, tak że właściwie trudne byłoby określenie, w jakim stopniu ludzkie komórki wpływałyby na ostateczny kształt stworzonego organizmu.

W zeszłym roku NIZ miał podobną propozycję, jednak po dyskusji wycofał się z pomysłu - była obawa, że hybrydy mogłyby nabyć umiejętności poznawcze. W międzyczasie jednak Instytut przeprowadził warsztaty i badania, które miały doprowadzić do możliwości prowadzenia eksperymentów łączenia ludzkich i zwierzęcych komórek. Najnowsze oświadczenie wskazuje na to, że Instytut nie ma już żadnych etycznych zahamowań. Co na to społeczeństwo amerykańskie? Ma czas do 6 września na wyrażenie sprzeciwu. 

W komentarzach pod tekstem NIZ można przeczytać bardzo dużo wypowiedzi, które są przeciwko proponowanemu pomysłowi.

"To jest złe. Nie jestem religijną osobą, ale nie ma żadnych moralnych i etycznych wytłumaczeń na finansowanie tych badań", "Niech żyje nauka Frankeinsteina! Naukowcy nie znają już granic (...) Nauka staje się niemoralna i faszystowska", "O tym nie może decydować NIZ, ale rządy i społeczeństwo całego świata. Tak jak pisze Dr Pham w komentarzu, nie wiemy wystarczająco dużo i nie jesteśmy mądrzy wystarczająco, by zgadzać się na tak niebezpieczny eksperyment", "Nie zgadzam się na wydawanie moich pieniędzy na eksperymenty na zwierzętach, szczególnie na tak przerażające eksperymenty", "Nie zadzierajcie z matką naturą" - piszą internauci.

«« | « | 1 | » | »»
 • Grzess
  31.08.2016 12:59
  To się niedługo zemści na nich.Jako, że człowiek z nauki zrobił religię, a z naukowców co najmniej kapłanów, to próbując bawić się człowiekiem jak rzeczą łatwo popadnie się w pychę, a przykład Szatana jest najlepszym do ukazania, co grozi chodzeniem tą drogą.
 • Gość
  31.08.2016 20:44
  Czas najwyższy juz na Paruzje, gdyż szataństwo przechylilo szale dla nad Dobro, którego jest co raz mniej, o ile jeszcze jest?
 • Gośćtuhg
  31.08.2016 22:18
  Podstawowe pytania- w jakim celu i po co tworzyć takie mutant, co one miałyby robić, do czego służyć? Przecież to jest niedorzeczne, a nad takimi badaniami na pewno można stracić kontrolę i co wtedy? Zawladniecie świata przez maszyny czy inne, to wcale nie takie nonsensowne scenariusze jak mamy w filmach.
 • Boga
  01.09.2016 10:49
  Człowiek sam sobie zgotuje apokalipsę!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.