Nowy gatunek człowieka?

Na dnie jaskini w RPA znaleziono szczątki nieznanego nauce gatunku człowieka. To naukowa sensacja! I to z wielu powodów.

Homo naledi – bo tak nazwano „innego człowieka” – żył ponad 2 miliony lat temu, miał 150 cm wzrostu i ważył nie więcej niż 50 kilogramów. Miał niewielki mózg, ale to wcale nie musi świadczyć o jego marnej kondycji intelektualnej. Posiadał cechy, które dzisiaj przypisalibyśmy naszym bardzo wczesnym przodkom, ale też wiele takich, które mieli nasi bezpośredni poprzednicy.

Chodził i skakał po drzewach

Te i wiele innych przymiotów nowego gatunku człowieka udało się ustalić dzięki znalezieniu ponad 1500 kości i prawie 150 zębów. W sumie odkryto szczątki 15 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci, które, co ciekawe, znajdowały się w jednym miejscu, na dnie jaskini w Republice Południowej Afryki. Już samo to jest naukową sensacją. Nigdy wcześniej nie udało się znaleźć tak wielu szczątków w jednym miejscu. Co to oznacza w praktyce, wytłumaczył główny autor analiz, dr Lee Berger: – W zasadzie dysponujemy każdym fragmentem szkieletu, i to w przynajmniej kilku egzemplarzach. Choć dopiero zaczęliśmy badania, już można powiedzieć, że Homo naledi będzie najlepiej przebadany wśród naszych wymarłych przodków.

Co dzięki dotychczasowym analizom udało się ustalić? Homo naledi miał małpie kości barku i miednicy, ale jego zęby przypominały te, które i my mamy. Nie tylko zresztą one. Również żuchwę i szczękę miał bardzo podobne do naszych. Być może posługiwał się narzędziami (wskazywałaby na to konstrukcja dłoni i całej ręki), ale nie ma też wątpliwości, że świetnie wspinał się po drzewach (co wynika z budowy palców). W skrócie: miał „ludzkie” dłonie, ale „małpie”, bo dłuższe i haczykowato wygięte, palce. Wydaje się, że dobrze radził sobie w pozycji pionowej i potrafił pokonywać na piechotę długie dystanse. To z kolei wnioski wynikające z badania budowy stopy (jej kości zdaniem badaczy praktycznie nie różnią się od naszych) oraz długości nóg.

Pierwszego odkrycia dokonano pod koniec 2013 roku w jaskini położonej 50 km od Johannesburga. Badacze postanowili wrócić do tego miejsca zaledwie kilka miesięcy później, bo w marcu 2014 roku. W czasie trwających zaledwie trzy tygodnie poszukiwań wykopano (a w zasadzie wyniesiono na zewnątrz) tysiące fragmentów kostnych. Nigdy wcześniej się to nie udało. Zbieg okoliczności? Badacze twierdzą, że nie natrafili na przypadkowe zbiorowisko szczątków, tylko na cmentarzysko. A to oznacza, że Homo naledi mimo małego mózgu odprawiał rytuały i wierzył w życie po śmierci. Jeżeli tak, to mamy kolejną sensację. Szczątki są datowane na ponad 2 miliony lat. Dotychczas uważano, że rytuały pojawiły się nie wcześniej niż kilkaset tysięcy lat temu.

Był już człowiekiem?

Ówcześni współplemieńcy odnalezionych przedstawicieli Homo naledi musieli być bardzo zdesperowani, umieszczając doczesne szczątki w miejscu, w którym zostały odnalezione. Komora grobowa była bardzo trudno dostępna i kompletnie odizolowana. Ze światem zewnętrznym łączyła się tylko jednym korytarzem. Nie ma mowy, by kości znalazły się tam przypadkowo. Jest pewne, że aby je tam umieścić, lokalna społeczność musiała wykonać tytaniczną pracę. Kości nie mogły zostać w to miejsce zawleczone przez drapieżniki albo zwierzęta żywiące się padliną, bo nie ma na nich śladów zębów. Brak także jakichkolwiek dowodów na to, że przyniósł je tam prąd jakiejś płynącej pod powierzchnią ziemi rzeki. O czym to świadczy? Pochówek był zamierzony i wymagał współpracy wielu członków społeczności. Uczestnicy wyprawy na dno jaskini sprzed dwóch lat twierdzą, że była to jedna z najbardziej niebezpiecznych misji paleontologicznych. Korytarze prowadzące do komory (cmentarzyska) były tak wąskie, że początkowo do badań wybrano tylko najdrobniejsze paleontolożki. Musiały przeciskać się wąskim, ale mierzącym aż 90 metrów korytarzem.

Czym (kim) był Homo naledi? Nie był brakującym elementem wyjaśniającym wszystko w ewolucji człowieka. Przeciwnie, właśnie zrobił w niej kolejne zamieszanie. Był „pomostem” (dokładnie tego określenia użyli autorzy publikacji opisującej znalezisko) pomiędzy bardzo prymitywnymi dwunożnymi ssakami naczelnymi a już dość mocno zaawansowanymi przodkami współczesnego człowieka. Odnalezione szczątki są jednak przede wszystkim sensacją. Właśnie dowiedzieliśmy się, że ponad 2 mln lat temu na Ziemi żyły stworzenia, które wyglądały jak skrzyżowanie człowieka z małpą (i podobnie się zachowywały). Stworzenia, które odprawiały swoje rytuały, korzystały z narzędzi i darzyły ogromnym szacunkiem swoich bliskich. Szacunkiem tak wielkim, że ich szczątki chowały w bardzo trudno dostępnych miejscach. Czy podejmowałyby taki trud, gdyby nie wierzyły, że po śmierci jest coś jeszcze? •

„Sonda 2”, niedziela 13 listopada, godz. 14.35, sobota 19 listopada, godz. 14.35.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • MAciej
  11.12.2016 16:22
  Przepraszam czy Gość to pismo katolickie? JA jestem Katolikiem. Biblia uczy ze świat ma 6000 lat a człowiek nie pochodzi od małpy. Wiem wiem średniowiecze i ciemnogród.
 • Rem
  12.12.2016 20:30
  Hipoteza o pochówku wydaje się mocno naciągana. Może być inna hipoteza, nawet bardziej prawdopodobna. Oto rodzinna grupa stworzeń (niekoniecznie ludzi) ucieka przed wielkim pożarem roślinności do samego końca jaskini. Pożar jednak odcina dopływ tlenu i zatruwa powietrze, więc stworzenia giną przez uduszenie skupione razem w najdalszym zakątku. Tak się właśnie wykurza lisa z nory. Albo wyjdzie, albo zginie. A co do zębów, to są one wyraźnie przystosowane do odcinania i przeżuwania pokarmu roślinnego. Świadczy też o tym potężna żuchwa. W uzębieniu nie ma nawet wyraźnych kłów, a człowiek ma kły. Natomiast sama mózgoczaszka raczej przypomina tę u szympansa niż u jakiegokolwiek człowieka.
 • Paszyn.pl
  12.12.2016 21:17
  Co za brednie intelektualne co do datowania kości. Widzę, że Gość na poważnie zajmuje się promocją kłamstwa ewolucjonizmu. Jakby ów przodek miał dwa miliony lat, to dzisiaj nasz rozwój powinien sięgać spacerów między galaktycznych...
 • aaa
  12.12.2016 21:29
  z afrykańskich tematów chyba ważniejsze kto organizuje masowy napływ uchodźców anno domini 2016
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.