Smog paraliżuje Rzym

Kolejny dzień z rzędu w Rzymie obowiązują w czwartek wprowadzone przez władze miejskie ograniczenia w ruchu samochodów osobowych. Przyczyną tej decyzji jest wysoki poziom smogu. Nakazano też obniżenie temperatury ogrzewania w domach do 18 stopni Celsjusza.

Rzymian - jak podkreślają włoskie media - czeka kolejny trudny dzień. W mieście coraz trudniej oddychać z powodu utrzymującego się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ale również dlatego, że w związku z częściową blokadą ruchu aut, trudniej dojechać do pracy i szkoły.

Po ekologicznej niedzieli, gdzie niemal przez cały dzień obowiązywał zakaz jazdy samochodem, od wtorku ograniczony jest ruch najbardziej trujących środowisko pojazdów.

Dekret podpisany przez burmistrz Virginię Raggi jest bardzo szczegółowy, co oznacza, że zdecydowana większość kierowców w stolicy musi dokładnie go przestudiować, by wiedzieć, w jakich godzinach nie mogą jeździć samochodem.

I tak na przykład od godziny 7.30 do 20.30 nie mogą jeździć samochody o najstarszym typie silnika i normie emisji spalin Euro 1.

Samochodów z silnikiem diesla, z wyjątkiem normy Euro 6, dotyczy zakaz obowiązujący w godzinach 7.30-10.30 i 16.30-20.10.

Ponadto według rozporządzenia temperatura ogrzewania w domach mieszkalnych nie może przekraczać 18 stopni Celsjusza. Z 12 do 8 godzin na dobę skrócono czas pracy pieców grzewczych.

Władze Wiecznego Miasta ogłosiły, że jeśli obecna, krytyczna sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza, nie ulegnie poprawie, także w kolejnych dniach obowiązywać będą dalsze ograniczenia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.