W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) Chiny umieściły w niedzielę na orbicie wokółziemskiej kolejne dwa tworzące go satelity - poinformowały chińskie media.
Rakieta Długi Marsz 3B z będącym nosicielem obu satelitów Beidou-3M dodatkowym członem Yuanzheng-1 (Ekspedycja-1) wystartowała z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan na zachodzie Chin. W razie rozszerzenia zasięgu na cały świat system Beidou może stać się konkurencją nie tylko dla GPS, lecz również dla rosyjskiego GLONASS i tworzonego przez Unię Europejską Galileo.
Sygnały działającego już systemu Beidou-2 można wykorzystywać tylko w Chinach i ich okolicy, ale w roku 2015 umieszczono na orbicie pierwszego satelitę systemu Beidou-3, który ma mieć zasięg globalny. Jego budowę zamierza się zakończyć około 2020 roku, gdy obejmie 27 krążących po średnich orbitach okołoziemskich satelitów Beidou-3M, trzy satelity geosynchroniczne o zmiennej pozycji i pięć satelitów geostacjonarnych.
Dostępna dla użytkowników cywilnych wersja Beidou-3 umożliwi lokalizowanie obiektów z dokładnością od 2,5 do pięciu metrów, natomiast do dyspozycji chińskich sił zbrojnych i niektórych agend rządowych będą sygnały zaszyfrowane, pozwalające osiągnąć precyzję rzędu milimetrów - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na niewymienionych z nazwiska naukowców pracujących nad projektem.
"Gdy serwis uzyska w 2020 roku globalny zasięg, Beidou jako fundamentalna infrastruktura w kosmosie zapewni ważne koordynaty czasu bądź przestrzeni i stanie się filarem bezpieczeństwa narodowego" - ocenił główny konstruktor systemu Beidou Yang Changfeng w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej projektu.
Z Kantonu Andrzej Borowiak
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.