Chłopiec, który stał się duchem

Żył w śpiączce 12 lat. Lekarze mówili, że jest "rośliną". Tymczasem on był w pełni świadomy, nie mógł jednak komunikować się ze światem.

Historia Martina Pistoriousa jest porażająca. Chłopiec zapadł w śpiączkę w wieku 12 lat. Początkowo nic nie wskazywało na taki rozwój choroby. Martina bolało gardło i odczuwał przewlekłe zmęczenie. Z czasem jego stan się pogarszał, tak bardzo, aż zapadł w śpiączkę. Lekarze byli przekonani, że Martin nie ma kontaktu ze światem, że chociaż organizm podtrzymuje funkcje życiowe, to chłopak nie ma świadomości. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie, gdy w życiu Martina pojawiła się terapeutka imieniem Virna. Kobieta dużo do niego mówiła, zadawała pytania. Z czasem zauważyła pewne powtarzające się reakcje Martina - na przykład delikatny uśmiech (w określonych sytuacjach) czy kręcenie głową. To ona namówiła rodziców 25 latka, by zabrać go na badania do Centrum Alternatywnych i Wspomaganych Metod Komunikacji.

Dalsze badania potwierdziły, że Martin nie utracił świadomości, że cały czas wiedział, co dzieje się wokół, jednak nie był w stanie samodzielnie komunikować się z otoczeniem. Rozpoczął się długotrwały proces "budzenia" Martina do tego, by znowu nawiązać kontakt z innymi ludźmi, tym razem za pomocą syntezatora mowy. 

Z czasem, w efekcie długiej rehabilitacji, Pistorious nie tylko wybudził się ze śpiączki, ale też nauczył się samodzielnie obsługiwać komputer z syntezatorem. Jego stan zdrowotny polepszył się na tyle, by podjąć prace informatyka. 

Martin podkreśla, że w czasie tych blisko 13 lat śpiączki czuł się jak duch. Wiedział, co dzieje się wokół niego, ale czuł się zamknięty we własnym ciele, nie mając możliwości jakiegokolwiek kontaktu z otoczeniem. Dzięki determinacji terapeutki, która nie traktowała go jak rośliny, ale pełnowartościowego człowieka udało się odkryć, że Martin jest świadomy tego, co dzieje się wokół. Następnie, dzięki konsekwentnemu wysiłkowi jego rodziców udało się doprowadzić go do stanu, w którym może funkcjonować w społeczeństwie. Poznaj niezwykłą historię chłopca, który stał się duchem:

TEDx Talks Martin Pistorius | My Way Back to Words | TEDxKC

«« | « | 1 | » | »»
 • nika
  11.04.2018 14:58
  Coś wspaniałego! A z drugiej strony - strach pomyśleć, ile ludzkich istnień zmarnowano na skutek braku umiejętności dotarcia do takich osób. To po raz n-ty potwierdza konieczność budowania BUDZIKÓW i budzi nadzieję na to, że stan tych osób jest odwracalny.
 • gut
  11.04.2018 16:33
  «Space Ghost!» :)
 • Stanisław_Miłosz
  12.04.2018 00:40
  Na ileż części zamiennych można by go rozdrobnić: młode serce, nereczki, śpik co najmniej. A jeszcze iluż młodych medyków mogłoby się do sekcji przyuczyć!
  Samolub. Pewnie przed uduchowieniem zastrzegł, by go nie rozbierać. Takie to są skutki tradycyjnego wychowania, niestety.
 • pysia
  14.04.2018 16:40
  Myślę, ze podobnie żyją autysci.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.