Kiedyś prawdziwi bibliści musieli znać całe Pismo Święte na pamięć. Dzisiaj nie stawia się im takich wymagań. Tekst ksiąg biblijnych pamięta za nich komputer. Dzięki niemu dokonują znacznie szybciej niż dawniej ciekawych odkryć. .:::::.
Komputer, który wykrył zniknięcie
Co właściwie można osiągnąć dzięki programowi komputerowemu? Przede wszystkim można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Profesjonalny program komputerowy służy bibliście XXI wieku m.in. do wyszukiwania konkretnych terminów, ustalania, ile razy i gdzie występują, gdzie ich nie ma itp. Można na przykład szybko ustalić, który z Ewangelistów najczęściej mówi o faryzeuszach albo w których księgach i jak często pojawia się wyrażenie ”Syn Człowieczy”. Używane przez biblistów programy wyszukują nie tylko poszczególne wyrazy, ale także ich różne formy gramatyczne, zwroty, a nawet związki frazeologiczne. Pozwalają wyłuskać z tekstu wszystkie zdania rozpoczynające się od czasownika albo te, które zawierają tryb rozkazujący.
Ks. Artur Malina opowiada, że dzięki programowi biblijnemu odkrył, iż w Ewangelii według św. Marka, w której imię Jezusa pojawia się około 80 razy, ”znika” ono niemal na trzy rozdziały. W siódmym rozdziale nie ma go wcale. Ponieważ ustalenie tego faktu nie zabrało dużo czasu, można go teraz sporo poświęcić na interpretację i wyjaśnianie dokonanego odkrycia.
A do czego bibliście Internet? Do dowiadywania się, jakie są postępy prac innych biblistów. Dzięki Internetowi łatwo przeszukiwać katalogi biblioteczne i opracowywać bibliografię naukową. I dzielić się własnymi osiągnięciami.
Taniej albo nawet za darmo
Miłośnik Pisma Świętego, który nie zajmuje się nim w sposób naukowy, nie potrzebuje tak wyrafinowanych i kosztownych narzędzi jak program BibleWorks. Najprawdopodobniej wystarczy mu wydana przez Pallottinum Biblia Tysiąclecia na CD. Program Biblia Tysiąclecia HTML zawiera pełny, autoryzowany tekst wydania IV Biblii Tysiąclecia. Jest też tekst Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym Soboru Watykańskiego II. Autorzy przygotowali go z myślą o poszerzeniu form dostępu do Pisma Świętego. Chcieli udostępnić teksty biblijne tym wszystkim, którzy w domu lub pracy na co dzień używają komputera. Program umożliwia pełny dostęp do tekstu Biblii Tysiąclecia z wstępami i przypisami, podręcznym słowniczkiem, wykazem wyjątków oraz zestawem map.
Pozwala na przeglądanie, wyszukiwanie tekstu - w zakresie podstawowym (metodą pomocniczych linków oraz tekstowo, ale tylko w obrębie danego rozdziału, korzystając z opcji wyszukiwania przeglądarki internetowej [Ctrl+F]), grupowanie i porządkowanie za pomocą zakładek. Tekst podzielony jest na wyodrębnione księgi z przybocznym skorowidzem rozdziałów i wierszy, co umożliwia szybszy dostęp do szukanych fragmentów tekstu. Program umożliwia też łatwe przenoszenie dowolnych fragmentów tekstów biblijnych do edytora tekstów np. do Worda, za pomocą metody ”kopiuj - wklej”. Oprócz wymienionego programu, który trzeba kupić, w Internecie dostępnych jest kilka darmowych programów zawierających najczęściej kilka przekładów Biblii, jednak na ogół nie ma w nich najnowszej wersji Biblii Tysiąclecia.