Około 3,5 miliarda lat temu pojawiło się na Ziemi życie. Czy powstało na skutek zwykłej, naturalnej samoorganizacji materii nieożywionej? Czy był to przypadek, czy konieczność? Czy dalsze postępujące skomplikowanie organizmów zachodziło samoistnie? Co (a może Kto?) doprowadziło do powstania człowieka? Czy kreacjonizm i ewolucjonizm stoją w opozycji?Ledwie Ziemia wystarczająco ostygła, pojawiło się życie. Czy rzeczywiście było to zjawisko nie do uniknięcia, skoro wcześniej zostało spełnionych tyle warunków koniecznych do jego zajścia? Czy tak jak wcześniej samoorganizowała się materia nieożywiona by stworzyć gwiazdy i planety, teraz nastąpiło przejście najpierw do materii prebiotycznej, a następnie do ożywionej? Czy na tej samej zasadzie będzie następowała ewolucja świata roślinnego i zwierzęcego?
Czy mamy do czynienia ze zwykłym przypadkiem? A jeśli tak, to czemu spowodował on większą organizację materii, a nie większy bałagan? Jaka siła popycha nieożywione molekuły do łączenia się w celu utworzenia złożonej materii ożywionej? Czy jest to przejście ciągłe? Czy nauka ma jakiś sposób na potwierdzenie takiego biegu wydarzeń? Bo, jak mówi Dickerson, "Co innego jest zaproponować możliwe scenariusze powstania życia, a co innego wykazać, iż te scenariusze są faktycznie możliwe, a nawet prawdopodobne".
Powstanie życia to dopiero pierwszy krok. Co możemy powiedzieć o powstaniu człowieka? Darwin twierdził, że człowiek podlega prawu ewolucji gatunków i pochodzi od małp naczelnych. Dziś już, oczywiście, nikt nie twierdzi, że człowiek pochodzi od - na przykład - goryla, natomiast zdecydowana większość naukowców utrzymuje, że ma z nim wspólnego przodka.
Jak teoria ewolucji ma się do biblijnego opisu stworzenia człowieka? Czy ewolucja musi wykluczać działanie Boga? Jak ma się stworzenie człowieka do stworzenia jego duszy? Czy Kościół i teologia zajęli jakieś stanowisko w tej sprawie?
Fragmenty książki "Kościół i nauka"
José Maria Riaza Morales SJ (Wydawnictwo WAM) :.1. Historia życia :.
2. Sprawa ewolucji :.
3. Mechanizm ewolucji :.
4. Narodziny życia na Ziemi :.
5. Ewolucja gatunków i człowiek :.
6. Stanowisko i pogląd Kościoła i teologii katolickiej :..:::::.
Powstanie życia.:::::.
Ewolucja gatunków
i powstanie człowieka.:::::.
«« | « |
1
| » | »»