Żywność ekologiczna robi ostatnio na rodzimym rynku zawrotną karierę. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne gospodarstwa oferujące tradycyjną, zdrową i zgodną z najwyższymi normami hodowlę lub uprawę. Rozwija się także strona marketingowa wszystkiego, co kojarzy się ze zdrowym żywieniem i zdrowym stylem życia.
Kiedy warto zwrócić uwagę na sposób żywienia? Czy wiek ma tu jakieś znaczenie?
Każdy czas na zmianę nawyków żywieniowych jest dobry. O jednej rzeczy trzeba pamiętać! Każda zmiana nawyków żywieniowych plus dodatkowy czas na regenerację i przyswojenie nowych zasad żywieniowych zajmie nam aż 7 lat. To bardzo długo, ale zostało to udowodnione w badaniach naukowych. Warto pamiętać o wpływie toksyn na nasze zdrowie, na nasze życie. Rocznie gromadzimy ich (tylko z żywności) od 6 do 8 kilogramów. Zdrowy dwudziestolatek przy odpowiednio pracującej wątrobie i jelicie grubym w swoim organizmie ma odłożonych aż 14 kilogramów dodatków do żywności.
Czy te dodatki to: spulchniacze, regulatory kwasowości, środki wzmacniające smak i aromat?
Istnieje około 2 tys. różnych dodatków, które mogą trafiać do produktów żywnościowych. Najprościej dzielimy je na naturalne – występujące naturalnie w żywności i pozyskiwane z naturalnych surowców, identyczne z naturalnymi – o takich samych właściwościach jak związki występujące naturalnie, lecz otrzymywane w drodze syntezy chemicznej. Są także sztuczne, które są związkami otrzymywanymi na drodze syntezy chemicznej i nie występują w przyrodzie. Głównym zadaniem dodatków do żywności jest ułatwienie i przyspieszenie przebiegu procesów technologicznych, ochrona składników pokarmowych przed psuciem, zachowanie naturalnej barwy surowców, wzmocnienie smaku i aromatu gotowych wyrobów. Dzięki swoim właściwościom polepszacze stanowią stały składnik zup, sosów, wędlin i innych przetworów mięsnych, tłuszczów, napojów, a także pieczywa.
Co to są zatrucia pokarmowe?
To ostre i gwałtowne dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Objawiają się zazwyczaj biegunką i wymiotami. Występują w stosunkowo krótkim czasie po spożyciu żywności najczęściej skażonej drobnoustrojami lub trującymi substancjami chemicznymi. Okres wylęgania się takich zatruć pokarmowych jest krótki – to zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin.
Jakie są najgroźniejsze?
Salmonelloza, zatrucia gronkowcem i jadem kiełbasianym.
W przypadku tych mniej niebezpiecznych. Co należy zrobić, by jak najszybciej się ich pozbyć?
Pić bardzo dużo płynów. Stosować dietę łatwo strawną. Wszystko gotowane. Duże ilości ryżu i marchwi. Pijemy wodę lub gorzką herbatę. Unikamy alkoholu, mleka, napojów gazowanych. Nie jemy mięsa, serów: żółtego i białego ani żadnych cytrusów. Mimo tego, jeżeli biegunka wydłuża się powyżej jednego dnia zalecam jednak kontakt z lekarzem.
A profilaktyka?
Należy myć dokładnie ręce wodą z mydłem bezpośrednio przed przygotowywaniem jedzenia i natychmiast po kontakcie z surowym mięsem. Zawsze płukać świeże warzywa i owoce. Myć deskę do krajania i noże używane do surowego mięsa, zanim zostaną użyte do innych produktów spożywczych. Całkowicie odmrażać mrożony drób przed gotowaniem. Jeśli to możliwe, odmrażamy go w lodówce, gdzie chłód zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii. Zawsze podawać drób dobrze ugotowany. Nie kłaść mięsa (również drobiu) i ryb na tym samym talerzu, na którym leżały przed ugotowaniem. Przykrywać jedzenie, aby zabezpieczyć je przed karaluchami, prusakami i muchami. Zachowywać ostrożność, wybierając jedzenie w barach sałatkowych, bufetach, stołówkach, itp. Przechowywać resztki potraw w lodówce, a jedzenie z pikniku w torbach-chłodziarkach, przy czym surowe i gotowane jedzenie przechowuj osobno – to takie wskazówki podstawowe, ale ich respektowania znacznie zmniejsza ryzyko zatruciem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.