Kosztował 303 miliony dolarów. Był najeżony czujnikami i kamerami. Wszystko po to, aby… roztrzaskać go o powierzchnię jednej z komet. .:::::.
Z kolei amerykańscy naukowcy postanowili działać szybciej. Wystrzelili w kierunku komety Tempel-1 sondę Deep Impact. Z niej z kolei został odpalony miedziany pocisk, który przy pomocy specjalnej aparatury, pędząc w kierunku komety z prędkością 37 tys. km/h, naprowadził się dokładnie na miejsce, które zaplanowali naukowcy. Doszło do wybuchu, który zarejestrowały przyrządy na sondzie Deep Impact. Obecnie bada ona wnętrze utworzonego w czasie eksplozji krateru.
– Dysponując taką ilością danych, mamy przed sobą długą noc, ale to właśnie to, na co mieliśmy nadzieję – żartował tuż po wybuchu jeden z naukowców dr Michael A’Hearn z Uniwersytetu Maryland. To właśnie ta uczelnia będzie prowadzić badania. – Jest tyle danych, że nie wiemy, od czego zacząć – dodał naukowiec.
Broń na komety
Jednak na świecie komentuje się nie tylko rezultaty eksperymentu, ale także jego przebieg. Deep Impact została nazwana „zemstą za dinozaury”. Według jednej z hipotez kometa albo asteroida, która 65 milionów lat temu uderzyła w Ziemię, spowodowała zmiany klimatyczne powodujące wyginięcie wielu gatunków zwierząt.
Co prawda pocisk wielkości kuchennego stołu nie mógł zrobić żadnej „krzywdy” komecie wielkości miasteczka, jednak eksperyment udowodnił, że w przypadku zagrożenia wystrzelony z Ziemi pojazd będzie mógł jeśli nie zniszczyć, to przynajmniej zmienić kierunek lecącego w kierunku naszej planety ciała niebieskiego.
Pierwsze w historii uderzenie pojazdu przygotowanego przez człowieka w kometę nie okazało się wydarzeniem medialnym w Stanach Zjednoczonych. Mimo że zaplanowano je tak, aby pocisk zbombardował kometę dokładnie 4 lipca – Amerykanie obchodzą wówczas Dzień Niepodległości – gościło ono na czołówkach serwisów tylko przez parę godzin.
Gość Niedzielny 29/2005
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.