Fragment książki "Kościół i nauka", Wydawnictwo WAM, 2003 Cechy dziedziczne Geny, DNA i informacja genetyczna Kod genetyczny, transkrypcja i translacja Mutacje Teorie mechanizmu ewolucji Analiza krytyczna .:::::.
Odkryto, że grupa trzech sąsiadujących ze sobą nukleotydów (tryplet, kodon) danego genu określa konkretny aminokwas, oraz że sekwencja kodonów danego genu, czyli tworzących go trójek nukleotydów, dostarcza instrukcji do budowy łańcucha białka: wyznacza rodzaj aminokwasów i kolejność ich ułożenia.
Uwagę genetyków, pośród komponentów chemicznych nukleotydów, skupiły „zasady”; wyróżniono cztery: adeninę (A), guaninę (G), tyminę (T) i cytozynę (C); symbole, które im nadano, oznaczają również powstałe na ich bazie nukleotydy. I tak trypletowi GGC odpowiada aminokwas glicyna, GCC – alanina itd.
Przy pomocy lingwistycznego porównania mówi się, że informacja zawarta w genach zapisana jest w języku składającym się tylko z czterech liter: A, C, G, T. Wszystkie wyrazy tego języka składają się z trzech liter, trypletów. Słów z kolei, różnych trypletów, jest łącznie 64, czyli tyle ile – zgodnie z prawidłami kombinatoryki – grup trójelementowych może powstać z czterech elementów. Jeden gen, sekwencja trypletów, można porównać do zdania, które zawiera zaszyfrowany program budowy białka.
Kod genetyczny, transkrypcja i translacja
„Kod genetyczny: sposób wyznaczania sekwencji aminokwasów (ok. 20) w białkach syntetyzowanych w komórce przez kolejność ułożenia 4 różnych nukleotydów w łańcuchu DNA”. Używa się także terminu genom na określenie zespołu genów (a także, w innym znaczeniu, całkowitego DNA), obecnych w macierzystej komórce danego organizmu i przekazywanych następnym. „Na ludzki genom składają się 3 biliony par nukleotydowych”. „Cały genom ludzki zawiera około 100 tysięcy genów”. „DNA ludzkiej komórki miałoby po rozłożeniu jakieś trzy metry”.
Porównując „do liter albo lepiej do uderzeń w maszynę do pisania, wielkość informacji genetycznej DNA ludzkich komórek odpowiadałaby zawartości 400 tomów po 1000 stron każdy (7500 znaków na stronę). A zatem ilość przekazywanych tu informacji jest olbrzymia”.
DNA nie syntetyzuje bezpośrednio białek, ale informacja w nim zawarta kieruje syntezą łańcuchów białkowych na różnych etapach przy udziale innego rodzaju kwasu nukleinowego: kwasu rybonukleinowego (RNA). Cząsteczka tego kwasu, krótsza od poprzedniej, choć również stanowi łańcuch nukleotydów, nie składa się z dwóch nici, ale z jednej. W skład każdego z jego nukleotydów wchodzi jeden z czterech kwasów: adenina (A), guanina (G), cytozyna (C) i – zamiast tyminy – uracyl (U).
W pierwszym etapie (etapie transkrypcji) informacja genetyczna zawarta w DNA zostaje przepisana na RNA. Następuje rozłączenie nici DNA i na jednej z nich, służącej za matrycę, kształtuje się łańcuch RNA, na którym zostaje zapisana informacja genetyczna. Otrzymał on nazwę „informacyjnego kwasu rybonukleinowego” – mRNA (m od ang. messenger ’posłaniec’).
W drugim etapie (etapie translacji) informacja przyniesiona przez mRNA prowadzi do syntezy odpowiedniego białka. To złożony proces. Oprócz mRNA biorą w nim udział transferowe kwasy rybonukleinowe (tRNA) i rybosomowy kwas rybonukleinowy (rRNA). Tryplety nukleotydów, kodony, zapisane w mRNA, przekładają się na sekwencję aminokwasów, które łączą się aż do utworzenia białka. Tak więc transkrypcja prowadzi do syntezy cząsteczki RNA na matrycy DNA, podczas gdy w procesie translacji mRNA przekazuje informację genetyczną, na podstawie której powstaje ustalona sekwencja aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym.
Komórki tkanek różnią się między sobą. W organizmie człowieka jest ich ponad 250 różnych typów; mamy na przykład komórki skóry, wątroby, systemu nerwowego itd. Uważa się jednak, że wszystkie komórki jednego organizmu posiadają identyczne geny. Ich różnorodność tłumaczy się tym, że w każdej z nich aktywują się inne geny. Cechy, charakteryzujące daną komórkę, determinowane są przez grupę aktywnych genów, które się powielają, wpisują, przekładają. W rozwoju organizmu aktywacja i dezaktywacja różnych genów w odpowiednim momencie prowadzi do powstania specjalnych kompozycji białek nadających każdej komórce charakterystyczne właściwości.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.