Minister zdrowia o opiece prenatalnej i klauzuli sumienia dla aptekarzy

Przygotowujemy koordynację opieki prenatalnej - zapowiada w wywiadzie dla piątkowego "Naszego Dziennika" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwość wprowadzenia do ustawy o zawodzie farmaceuty klauzuli sumienia powiedział, że głosy w tej sprawie są podzielone.

Szumowski zapowiadając koordynację opieki prenatalnej zaznaczył, że chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG raz badania genetyczne dziecka. Podkreślił, że potrzebna jest szersza i kompleksowa opieka, "a przede wszystkim przekazywanie informacji rodzicom, co dalej".

"W momencie, gdy kobieta dowiaduje się, że dziecko jest chore, to potrzebuje pomocy nie tylko w aspekcie medycznym, ale również psychologicznym" - powiedział. Zwrócił również uwagę, że problemem są również fałszywe rozpoznania.

"Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Sam znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko. Medycyna ma pewne ograniczenia, diagnoza nie zawsze się potwierdza. Dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa" - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zaznaczył, że resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym poradnie prenatalne będą oferowały "szeroka opiekę i wsparcie, dając kobiecie gotowy plan działania". Wskazał także, że dzieci z niedorozwojem serca lewego są w Polsce operowane, zaś w Europie Zachodniej "takie dzieci są zabijane".

"I choć jest to bardzo trudna operacja, obarczona wysokim ryzykiem, to znam małych pacjentów po takich operacjach, którzy żyją szczęśliwie i są fantastycznymi dzieciakami" - powiedział.

Szumowski pytany o prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty oraz o możliwość wprowadzenia do noweli zapisów dotyczących klauzuli sumienia odpowiedział, że nad projektem ustawy pracuje powołany w tym celu zespół, zaś propozycje prac zmian zostaną przedstawione po zakończeniu jego prac - za kilka miesięcy.

"Natomiast jeśli chodzi o klauzulę sumienia u farmaceuty, to należy zwrócić uwagę, że współczesne apteki funkcjonują inaczej niż kiedyś. Dzisiaj mamy do czynienia właściwie tylko ze sprzedażą gotowych preparatów. Pytanie zasadnicze jest takie: czy można nie sprzedać pewnych produktów, powołując się na klauzulę sumienia. Muszę przyznać, że nie mam na ten temat wyrobionego zdania" - mówił Szumowski.

Zaznaczył jednak, że klauzula sumienia u lekarzy "jest jednak czymś innym". Dodał, że głosy w sprawie tego, czy klauzula sumienia powinna być wpisana w zawód farmaceuty są podzielone.

"To lekarz ponosi odpowiedzialność za przepisanie konkretnego preparatu czy leku i nie zawsze farmaceuta wie, z jakiego powodu ten konkretny preparat został przepisany. W każdym razie zespół pracuje nad nowelizacją. Kiedy projekt ustawy będzie gotowy, zaczniemy szerokie konsultacje" - zapewnił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • zawiedziony
  18.05.2018 10:54
  Zacznę tak: O mój Boże...nasłuchałem się wiele dobrego o obecnym ministrze zdrowia... Jednak mentalna wyższość lekarzy nad farmaceutami ma swój wydźwięk nawet w kwestiach światopoglądowych - farmaceucie, spokój sumienia w pracy nie jest potrzebny, bo po co? Owszem - środki antykoncepcyjne przepisywane są nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale też w konkretnych jednostkach chorobowych. Ale Panie Ministrze...a co z tabletkami po? co ze spiralami? Teraz tabletka po jest na receptę - większą odpowiedzialność ponosi lekarz, ale aptekarz przy realizacji Rp też bierze udział w tym procederze. A gdyby ktoś znów zmienił rejestrację tej tabletki na OTC ? To wtedy jak bronić ma się farmaceuta chcący żyć w zgodzie ze swoim sumieniem ? Ma w spokoju czekać na atak liberałów i liberalnych mediów? W razie czego zastraszą go sądem, odbiorą część środków do życia jego rodzinie - jasne! Czy naprawdę w obecnych czasach, gdy apteki spotyka się co 50 m - nie da się tego uregulować prawnie? Pacjent o liberalnych poglądach nie może znaleźć farmaceuty o takim samym światopoglądzie? A propos - w środowisku farmaceutów jest zdecydowanie więcej liberałów niż konserwatystów... I tak sobie myślę: po co było głosować na PiS? Głosowałem na Was od 2005 r. W 2015 dokonałem tego wyboru po raz ostatni.
 • Jaś
  18.05.2018 14:05
  Wolność sumienia , w tym wolność do sprzeciwu sumienia, jest naturalnym prawem każdej istoty ludzkiej. Nie potrzeba żadnych ustaw , które potwierdzają tę niezaprzeczalną prawdę. Polska ustawa zasadnicza ( Konstytucja ) zresztą potwierdza prawo do wolności sumienia. I nawet jeśli jakieś prawo ustanowione przez ludzi teoretycznie stoi w sprzeczności z prawem naturalnym - należy kierować się zawsze prawem naturalnym. Farmaceuta, ekspedientka, lekarz, nauczyciel - wszyscy mają prawo do wolności sumienia i żadna ustawa ludzka tego nie zmieni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.