Polska i Czechy znalazły się na szczycie rankingu unijnych gospodarek z obiegiem zamkniętym, czyli takich, które ponownie wykorzystują odpady oraz ograniczają wyrzucanie śmieci - informuje we wtorek "Politico".
Polska znalazła się w nim na 6. miejscu, a Czechy na 4. Pierwszą pozycję zajęły Niemcy, drugą Wielka Brytania, a trzecią Francja.
Kraje nordyckie, powszechnie uważane za najbardziej "zielone", nie osiągnęły dobrych wyników. Szwecja znalazła się na 14. miejscu, Finlandia na 22. miejscu, a Dania na 13. miejscu.
"Politico" przygotowało ranking, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak m.in. ilość wytwarzanych śmieci i odpadów spożywczych, ilość tych odpadów poddawanych recyklingowi oraz ilość materiału z recyklingu, która jest ponownie wykorzystywana. Obejmują on również handel surowcami podlegającymi recyklingowi, liczbę patentów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz liczbę miejsc pracy tworzonych w sektorach gospodarki w obiegu zamkniętym.
Polska znalazła się wysoko w ocenie dotyczącej produkowanych odpadów komunalnych, liczby patentów i prywatnych inwestycji w gospodarce obiegu zamkniętym.
Nasz kraj zajął natomiast dalekie miejsce, jeśli chodzi o ilość marnowanej żywności (24. miejsce wśród 28 krajów Unii).
Statystycznie każdy Polak wyrzuca rocznie 247 kg żywności. To jednak o ponad połowę mniej niż ostatni w tej klasyfikacji Holendrzy z 541 kg na mieszkańca. Najlepiej wypadają Słoweńcy - wyrzucają oni 72 kg na mieszkańca rocznie.
W projekcie oceniono każdy z 28 krajów Unii Europejskiej. Raport powstał na podstawie danych Eurostatu i Parlamentu Europejskiego.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.