Bogactwo podkarpackich lasów

W Polsce jedynie w lasach Podkarpacia obok siebie żyją duże drapieżniki, m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki oraz wielkie ssaki roślinożerne, z żubrem, łosiem i jeleniem na czele.

"Podobna koegzystencja nie występuje nigdzie w naszym kraju; nawet w Puszczy Białowieskiej" - mówił PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Leśnik przypomniał, że "zwierzyna podkarpackich lasów to także mnóstwo drobnych drapieżników, np. kun, tchórzy, jenotów, lisów, borsuków". "W południowo-wschodniej Polsce mamy pełną gamę dzikich zwierząt. Bytują ona w lasach, które świadczą wiele funkcji, w tym również tę produkcyjną" - dodał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

W lasach Podkarpacia żyje m.in. ponad 500 żubrów, największych krajowych roślinożerców, a także ponad 200 niedźwiedzi, 500 wilków, 250 rysi, 200 żbików oraz prawie 11 tys. bobrów - wynika z szacunków prowadzonych co roku w tym regionie. W południowo-wschodniej Polsce bytuje też m.in. blisko 15 tys. jeleni, 43 tys. saren oraz prawie 400 łosi. Dość licznie na Podkarpaciu występują również mniejsze drapieżniki. Kun jest 5,2 tys., a borsuków i tchórzy po 2,8 tys. Leśnicy doliczyli się także 23 tys. bażantów i 14,4 tys. zajęcy.

"Lasy Podkarpacia są jedną z najważniejszych krajowych ostoi zwierzyny. O ich przyrodniczej wartości decyduje obecność największych chronionych drapieżników łącznie z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem i żbikiem, a także silne stada żubrów żyjących dziko w Bieszczadach" - zauważył rzecznik.

Rosnąca liczebność oraz różnorodność gatunkowa dzikiej zwierzyny w lasach krośnieńskiej RDLP z jednej strony świadczy o kondycji lasów. Natomiast z drugiej - wpływa na koszty prowadzenia upraw leśnych i rolnych. RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha.Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Roczne pozyskanie drewna wynosi blisko 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych, wg Banku Danych o Lasach, szacowany był na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha.

Alfred Kyc

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.