Nowy sposób pomiaru temperatury, który może zostać wykorzystany do konstruowania optycznych czujników stosowanych do pomiaru temperatury w miejscach trudno dostępnych i niebezpiecznych, opatentowali właśnie naukowcy z Katowic i Wrocławia.
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk opracowali nową metodę, pozwalającą określać temperaturę obiektów na podstawie pomiaru promieniowania, które jest emitowane przez obiekt. Pomiar ten odbywa się bez kontaktu z obiektem.
Jak podał w piątek Uniwersytet Śląski, badania szkieł o potencjalnym zastosowaniu w sensorowej termometrii optycznej są bardzo interesujące ze względu na możliwość skonstruowania czujnika i wykorzystania go w miejscach trudno dostępnych. Mogą być one wykorzystywane np. w diagnostyce biomedycznej oraz w pomiarach prowadzonych w toksycznych warunkach, na przykład w rafineriach, elektrowniach i kopalniach. Główną zaletą tych szkieł jest stosunkowo wysoka odporność chemiczna oraz stabilność termiczna.
Stosowane dotychczas w układzie czujnika szkła krzemianowe wpływały niekorzystnie na czułość całego układu, a co za tym idzie - na precyzję pomiaru. W związku z tym naukowcy zaproponowali zastosowanie szkła ołowiowo-germanianowego z domieszkami jonów lantanowców: erbu oraz iterbu. Czułość temperaturowa zastosowanego szkła jest porównywalna do wartości otrzymanych dla niektórych nanokryształów i należy do jednej z najwyższych znanych z literatury.
Zaletą opatentowanego rozwiązania jest dokładność i rozdzielczość pomiaru, a o jego unikatowości świadczy również niezależność od warunków pomiarowych.
Autorami wynalazku są naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Wojciech Pisarski, kierownik Zakładu Chemii Materiałów i Technologii Chemicznej, dr hab. inż. prof. UŚ Joanna Pisarska z Zakładu Chemii Nieorganicznej, Metaloorganicznej i Katalizy, a także prof. dr hab. Witold Ryba-Romanowski i dr hab. Radosław Lisiecki - reprezentujący Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. (PAP)
Anna Gumułka
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.