Mniej plastiku, więcej zdrowia

Jak ograniczyć zużywanie plastiku w codziennym gospodarowaniu? Czy w dzisiejszych czasach jest to w ogóle możliwe? Najlepiej przekonać się samemu.

Plastik staje się plagą dla naszego środowiska. Coraz częściej przeczytać można informacje o martwych zwierzętach z foliowymi torebkami w żołądkach czy tonach plastikowych odpadów zaśmiecających lądy i morza. A tworzywa sztuczne spotykamy na każdym kroku i trudno wyobrazić sobie, że może być inaczej.

Torby i opakowania

Plastikowe jednorazówki są kupowane w dużych ilościach przy okazji robienia zakupów. Pewnie ich cena jest zbyt niska albo po prostu trudno pamiętać o zabraniu torby wielokrotnego użytku. Jest to plaga, z którą trzeba walczyć. Statystyczny Polak w ciągu roku zużywa ok. 300–400 foliowych siatek. Dla porównania: Finowie tylko cztery. Najczęściej plastikowe torby po jednych zakupach lądują w śmietniku, w najlepszym wypadku w pojemniku na plastiki. A przecież łatwo plastikowe jednorazówki zamienić na koszyk, sznurkowe czy materiałowe siatki lub inne torby, których użyjemy wiele razy. Dla osób, które nie mogą dźwigać ciężkich rzeczy, świetnie sprawdzą się torby na kółkach, tak popularne za naszą zachodnią granicą. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wszechobecne woreczki, w które odruchowo pakowane są produkty od owoców i warzyw po wędlinę i słodycze. Można tego unikać, bo wiele produktów wcale nie wymaga pakowania do woreczka, a niektóre wystarczy owinąć w papier. Przy dużym samozaparciu owoce czy warzywa można pakować do woreczków uszytych własnoręcznie (np. z niepotrzebnych firan, poszewek czy ściereczek) lub wkładać produkty, np. takie jak kiszone ogórki czy wędzone ryby, do szklanych lub plastikowych pojemników. Warto zwrócić uwagę na to, że sporo artykułów żywnościowych można kupić albo w plastikowych opakowaniach, albo bez nich, na wagę. Dotyczy to m.in. mięsa, serów, orzechów, kasz. Niektóre produkty, takie jak jogurt, olej czy mleko, kupimy w opakowaniach szklanych. Sama świadomość i mądre wybory pozwolą podczas zakupów wykorzystać dużo mniej plastiku.

Bardzo praktyczne są także śniadaniówki czy pudełka na posiłek w pracy. Zamiast codziennie brać woreczek ze śniadaniem, wystarczy zapakować śniadaniówkę, której można używać przez cały rok szkolny bez obaw o zgniecenie kanapek w plecaku. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie wody lub innego napoju w metalowym, łatwym do mycia bidonie lub kubku termicznym. Z takim wyposażeniem łatwiej kontrolować, co i w jakich ilościach zjadamy czy pijemy.

Modne uniki

Inne sposoby na ograniczenie plastiku w naszym codziennym funkcjonowaniu najłatwiej wyszukiwać samemu. Przy sprzątaniu łatwiej jest używać jednego, uniwersalnego detergentu niż kilku – w zależności od rodzaju sprzętu, jaki chcemy wyczyścić. Coraz bardziej popularne są także płyny czy pasty czyszczące, które można przygotować samemu (głównie na bazie octu lub sody oczyszczonej). Wiele kosmetyków można kupić w szklanych słoiczkach lub uzupełniać je (np. mydło w płynie) ze specjalnych opakowań. Modne stają się kosmetyki przygotowywane własnoręcznie w domu. W internecie znaleźć można mnóstwo nieskomplikowanych receptur na kremy, maseczki czy balsamy. Na rynku coraz więcej jest naturalnych, przyjaznych dla środowiska produktów. Plastikowe szczoteczki do zębów można wymienić na drewniane (bambusowe). Podobnie jak szczotki do włosów czy grzebienie. Żele do mycia twarzy i demakijażu, a nawet szampon do włosów dostępne są w postaci kostek myjących przypominających mydło.

Nawet niewielkie ograniczenie zużycia plastiku na co dzień jest sporym sukcesem. Takie postępowanie uczy też umiaru w kupowaniu niektórych produktów, co bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzenie całkiem sporych kwot. Kiedy wyobrazimy sobie, o ile zmniejszyła się góra zużytych opakowań, toreb i woreczków, będziemy mieli satysfakcję, bo przecież standardowa reklamówka rozkłada się średnio 1000 lat. •

Zjadamy plastik

Wszechobecny plastik razem z jedzeniem dostaje się do naszego organizmu. Dzieje się tak za sprawą coraz większej ilości produkowanych na całym świecie tworzyw sztucznych. Co roku średnio wytwarza się ich setki milionów ton i ta liczba stale rośnie. Większa część zużytych tworzyw pozostaje na lądzie, ale szacuje się, że około 2–5 proc. dostaje się do mórz i oceanów. Tam, zjadane przez zwierzęta morskie, w dalszej drodze łańcucha pokarmowego dostają się do organizmów ludzkich. Drobinki mniejsze niż 5 mm, zwane mikroplastikiem, powstają pod wpływem działania przyrody, tarcia, zużycia i rozdrobnienia w innych procesach, które zachodzą na lądzie, w wodzie i powietrzu. Podczas 26. Europejskiego Tygodnia Gastroenterologicznego w Wiedniu naukowcy alarmowali, że mikroplastik można znaleźć w organizmach ludzi na całym świecie. Jak wynika z badań, zjadamy go z solą morską, rybami i owocami morza. Ale drobinki tworzyw sztucznych znaleziono także w piwie, miodzie, a nawet w wodzie butelkowanej. W wyniku produkcji i pakowania mikrocząsteczki plastiku dostają się również do jedzenia. Nawet niewielkie ilości w naszych organizmach mogą powodować choroby układu pokarmowego, sprzyjają powstawaniu nowotworów czy zaburzeń hormonalnych. Z badań naukowców Uniwersytetu Wiedeńskiego i Austriackiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że najczęściej występującymi tworzywami sztucznymi znalezionymi w ludzkich jelitach były polipropylen (PP) i politereftalan etylenu (PET).

Symbole na plastikowych opakowaniach

Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu możemy dowiedzieć się, z jakich materiałów są wykonane plastikowe opakowania, oraz czy substancje wykorzystane do ich produkcji mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wreszcie – co istotne dla ograniczenia zużycia plastiku – które z nich możemy powtórnie wykorzystać. Symboli na opakowaniach jest wiele, ale o składzie użytych materiałów informują cyfry od 1 do 7 umieszczone w trójkącie składającym się z trzech strzałek. Najczęściej znaleźć je można na spodzie opakowań.

– to najczęściej wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych politereftalan etylenu. Produkowane są z nich butelki na napoje czy naczynia jednorazowego użytku. Badania wykazały, że istnieje ryzyko występowania w tego typu opakowaniach związków chemicznych (ksenoestrogenów), które mogą źle wpływać na gospodarkę hormonalną człowieka. Opakowania z zawartością tego związku nie powinny być wystawiane na słońce i nie nadają się do powtórnego użytku.

– polietylen, z którego produkowane są nie tylko pojemniki i folie do pakowania żywności, ale także rury, żagle, narty, markery czy zmywacze do paznokci. Jest to jedno z najbardziej nieszkodliwych dla nas tworzyw. Opakowania z niego wyprodukowane można powtórnie wykorzystywać.

– używany do produkcji m.in. folii, w którą pakowana jest żywność, polichlorek winylu. Może wydzielać toksyny szkodliwe dla człowieka. Nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

– polietylen, z którego produkuje się opakowania na żywność. Można ich używać ponownie, ale polietylen jest mniej bezpieczny niż tworzywa oznaczone cyframi 2 i 5 (HDPE i PP).

– jedno z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia tworzyw używanych do produkcji m.in. opakowań na żywność, folii i innych wyrobów wykorzystywanych w przemyśle. Razem z plastikiem oznaczanym numerem 2 (HDPE) należy do tworzyw wielokrotnego użytku.

– to m.in. styropian (polistyren); ponieważ wydziela toksyny, nie powinien być wykorzystywany do pakowania czy przechowywania żywności.

– pozostałe tworzywa, wykorzystywane do produkcji opakowań na żywność. Mogą zawierać BPA (bisfenol A), który jest szkodliwy dla zdrowia. Związek ten może przyczyniać się do chorób układu hormonalnego i nerwowego. Jest dodawany do wielu opakowań i artykułów używanych na co dzień (także do butelek dla dzieci). Na pewno żywności w tego typu opakowaniach nie należy podgrzewać lub używać do gorących posiłków i napoi. Czasami zdarza się informacja „BPA free”. Lepiej unikać tego tworzywa w zetknięciu z żywnością.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama