Dom ze słomy przeciw huraganom

Dom ze słomy jest trwały, oszczędny i odporny na huragany. Dowiedli tego naukowcy z brytyjskiego University of Bath, testujący odporność podczas huraganu domu, w którym jako materiał konstrukcyjny wykorzystano sprasowaną słomę.

Dwupoziomowy dom BaleHaus zbudowano z prefabrykowanych paneli wypełnionych sprasowaną słomą. Powstał on w ramach projektu badawczego, którego celem jest ocena możliwości wykorzystania słomy jako trwałego budulca. Zespół prof. Pete Walkera, dyrektora Centrum Innowacyjnych Materiałów Konstrukcyjnych na University of Bath, obserwuje i bada właściwości budynku od kilku miesięcy.

Badania wytrzymałości paneli składających się na poszczególne ściany prowadzono już wcześniej. Teraz jednak pierwszy raz wypróbowano w ten sposób wytrzymałość całej konstrukcji. Naukowcy sprawdzali, czy dom wytrzyma uderzenia wiatrów wiejących z prędkością do 120 metrów na godzinę. Podmuchy symulowano wykorzystując dźwignie hydrauliczne, napierające na ściany z siłą przekraczającą cztery tony, co odpowiada dynamicznej sile huraganu. W czasie testów, pod naporem największej siły, ściany ustępowały nie więcej niż na cztery milimetry. Takie odkształcenie przewidziano w projekcie i mieści się ono w granicach technicznych parametrów budynku.

Dane z tych eksperymentów posłużą do opracowania komputerowego modelu słomianego domu. Model pozwoli symulować zachowanie podczas wichury budynku podobnego, ale trzypoziomowego lub jeszcze wyższego.

Twórcy systemu zwracają uwagę na ekologiczne walory domów ze słomy. "Słoma jest materiałem budowlanym przyjaznym dla środowiska, to surowiec odnawialny i pozwala zagospodarować produkty uboczne pochodzące z rolnictwa" - podkreśla Walker.

Dzięki znakomitym właściwościom izolacyjnym paneli, słomiany dom jest bardzo ciepły. Rachunki za jego ogrzewanie mogą być nawet o 85 proc. niższe niż podobnego domu tradycyjnego, a związane z tym emisje dwutlenku węgla - o 60 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.