Sprzymierzeńcy w walce z otyłością

Awokado, zielona herbata, jogurt, borówki, bulgur i mleko czekoladowe to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z dużym brzuchem - czytamy w serwisie MSNBC.

Utrzymanie płaskiego brzucha nie tylko pozytywnie wpływa na nasz wygląd, ale również jest ważne dla zdrowia. Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu przyczynia się bowiem do stanów zapalnych w organizmie i, co za tym idzie, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Do produktów, które powinny zagościć w menu osób chcących latem pochwalić się zdrowo wyglądającym brzuchem należą: owoce awokado - zawierające tłuszcze jednonienasycone, zielona herbata, jogurty, borówki, bulgur, a także mleko czekoladowe.

Korzystny wpływ spożywania awokado potwierdziły badania opublikowane w pismach "Diabetes Care" i "Obesity". Wynika z nich, że osobom jedzącym te owoce udało się zgubić więcej tkanki tłuszczowej niż osobom spożywającym tyle samo kalorii, a mniej tłuszczów jednonienasyconych. Do podobnych wniosków doprowadziły badania przeprowadzone na małpach. Okazało się wówczas, że brzuchy zwierząt, których dieta zawierała tłuszcze jednonienasycone, były o 30 proc. mniejsze niż w przypadku zwierząt, które jadły tłuszcze trans powstające podczas utwardzania olejów roślinnych.

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty są z kolei znane od wieków. Warto pamiętać, że napój ten przyspiesza również spalanie tkanki tłuszczowej. Analiza opublikowana w piśmie "Medicine & Science in Sports & Exercise" wykazała, że picie każdego dnia trzech filiżanek zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, dzięki czemu spalamy o około 30 kalorii więcej. Owo działanie herbata zawdzięcza m.in. obecności silnego przeciwutleniacza - galusanu epigallokatechiny (EGCG).

Kolejnym produktem wyróżnionym przez naukowców jest kasza pszeniczna - bulgur. Pół szklanki tego tureckiego przysmaku zawiera więcej błonnika i mniej kalorii niż inne produkty zbożowe. Dzięki temu pomaga regulować poziom insuliny i, jak podejrzewają badacze z Uniwersytetu Kuopio w Finlandii, pobudza kurczenie się komórek tłuszczowych.

Gdy już osiągniemy zamierzone rezultaty co do spalania tkanki tłuszczowej, satysfakcję może popsuć nam wzdęty brzuch. Dobrze wówczas sięgnąć po jogurt probiotyczny, który pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit i poprawia ich pracę - radzi amerykański specjalista ds. żywienia David Grotto.

Aby nie utracić wypracowanego efektu nie powinniśmy jednak zapominać o wysiłku fizycznym. Przy tej okazji warto spojrzeć przychylnym okiem na borówki, gdyż zawarte w nich przeciwutleniacze poprawiają krążenie krwi, przez co dostarcza ona mięśniom więcej tlenu. "Sprawia to, że ćwicząc mniej się męczymy, a więc nasz wysiłek może być bardziej intensywny i trwać dłużej" - wyjaśnia Leslie Bonci, ekspert w zakresie dietetyki sportowej w Centrun Medycznym przy Uniwersytecie w Pittsburgu.

David Grotto zauważa ponadto, że po intensywnym wysiłku możemy pozwolić sobie na wypicie mleka czekoladowego. Badania dowiodły bowiem, że u piłkarzy, którzy po treningu pili ten smaczny napój, mięśnie regenerowały się lepiej niż w przypadku tych, którzy pili napoje izotoniczne, wyrównujące poziom wody i elektrolitów w organizmie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Roma KING, Paris
  03.07.2010 16:22
  OTYŁOŚĆ, Cukrzyca typu 2. ELIMINACJA !!
  BH.49.
  MOTTO: MĄDRE decyzje to PUENTA !!

  Jak sobie znajdziesz tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi czyli tzw.
  __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu, wówczas sprawę OTYŁOŚCI opanujesz, jeśli nie TO pozostaniesz przy stanie wiedzy, która przekłada się na plagę otyłości, oraz cukrzycy typu 2. Ważny w diecie człowieka jest też energetyczny, najzdrowszy dla naszego organizmu; __CHLEB typu KR-IRL.
  Dokonuj zdrowych wyborów.

  Zobacz też: __CHLEB na OSTEOPOROZĘ, oraz __CHLEB na OTYŁOŚĆ, również klasyfikację pożywienia wg tzw. __NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu. Wykaz produktów znajdziemy w publikacji.
  __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.

  UWAGA: Rozdział R33 zawiera zestaw ćwiczeń na __MIĘŚNIE OKOŁOKRĘGOSŁUPOWE, które
  w praktycznej, indywidualnej realizacji, finalnie rozwiązują problem BÓLÓW KRĘGOSŁUPA u człowieka.

  R E F L E K S J A:
  __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
  IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

  Autor: INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie.
  Wydawca: Wydawnictwo Naukowe INSTYTUTU IRL KRAKÓW
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
  __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.