Wakacje na słońcu

Opalenizna podobno dodaje uroku, bywa też potwierdzeniem udanego urlopu. Na co uważać podczas opalania i jak uchronić się przed szkodliwymi skutkami wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne mocno oddziałuje na nasz organizm. Może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na niektóre schorzenia skóry. Poprawia samopoczucie i zwiększa produkcję witaminy D3 w organizmie. Jednak i z tego dobrodziejstwa – tak jak z każdego innego – należy korzystać z umiarem i w odpowiednim czasie.

Różne promienie

Nadmierne opalanie się na ostrym słońcu bywa groźne dla zdrowia. Wszystko za sprawą promieni UV, na które jesteśmy narażeni, przebywając na powietrzu w słoneczny dzień. Promieniowanie UVA (ultrafioletowe) przenika do najgłębszych warstw skóry, niszcząc włókna kolagenowe i osłabiając jej mechanizmy odpornościowe. Przyczynia się do fotostarzenia skóry i wytwarzania się trwałych zmarszczek. W skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do powstawania złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Nieco płycej w naszą skórę wnika promieniowanie UVB. Za jego sprawą – po kilku lub kilkunastu godzinach od przebywania na słońcu – na skórze może pojawić się zaczerwienienie (rumień), a po dłuższym czasie stała opalenizna. To dzięki UVB w skórze produkowana jest witamina D3. Wpływ na nasze samopoczucie ma też promieniowanie IR (infrared). To podczerwone, cieplne promieniowanie może doprowadzić do przegrzania się organizmu, co w skrajnych przypadkach kończy się odwodnieniem czy udarem słonecznym. Natężenie promieniowania słonecznego zależy od szerokości geograficznej, pory dnia i roku.

Ochrona najważniejsza

Na niebezpieczeństwa wynikające z długotrwałego przebywania na słońcu szczególnie narażone są dzieci (mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę), a także osoby starsze, którym grozi m.in. przegrzanie. Słońca powinny unikać osoby przyjmujące niektóre lekarstwa lub zioła. Jeśli w czasie dużych upałów i ostrego słońca przebywamy na świeżym powietrzu, najlepszy dla wszystkich – niezależnie od wieku – jest więc cień lub półcień. Warto powstrzymać się od opalania między godzinami 11 a 15. Wtedy słońce grzeje najintensywniej, a wystawianie się na jego promienie bez osłony parasola, drzew czy parawanu może spowodować więcej szkód niż przyjemności. Ciało należy zakrywać lekkim, przewiewnym, wykonanym z naturalnych włókien ubraniem. Bardzo ważna jest też ochrona oczu. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne ze szkłami mającymi atest i filtry chroniące wzrok. Nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne mogą doprowadzić do uszkodzenia wzroku lub niedostatecznie go chronić w ekstremalnie słonecznych warunkach. Kapelusze z dużym rondem, czapki z daszkiem czy chusty to także istotny element wakacyjnej garderoby. Nie tylko chronią włosy przed przesuszeniem, ale przede wszystkim osłaniają głowę.

Słońca powinny unikać osoby chore (np. na toczeń rumieniowaty, bielactwo). Na reakcję skóry ze słońcem może też mieć wpływ przyjmowanie antybiotyków, środków antykoncepcyjnych, przeciwbólowych czy innych leków oraz regularne zażywanie niektórych ziół (np. dziurawca). Przeciwwskazaniem są też niektóre z przebytych zabiegów kosmetycznych (np. mikrodermabrazji) oraz świeżo zrobiony tatuaż. Przebywania w pełnym słońcu powinny unikać kobiety w ciąży i niemowlęta. Błędem jest ochranianie leżących w wózkach dzieci poprzez przykrycie budki wilgotną tetrową pieluchą lub chustą. W takich warunkach maluch w wózku ma ograniczony przepływ powietrza co powoduje, że temperatura w osłoniętym w ten sposób wózku może wzrosnąć o kilka stopni. Przed słońcem najskuteczniej ochroni dziecko cień, a przed owadami moskitiera.

Kremy i filtry

Przed szkodliwym działaniem słońca chronią skórę kremy i balsamy z filtrami. Warto je stosować nie tylko podczas urlopu, ale też w trakcie codziennych aktywności na powietrzu. Co oznaczają skróty i cyferki umieszczane na ich etykietach? Jakiego rodzaju kremy wybierać i jak często ich używać?

Na niektórych kremach zauważyć można skrót SPF, który oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Znajdująca się obok wartość liczbowa określa wysokość ochronną filtra. Nad morzem czy w górach dobrze jest używać kosmetyków z filtrami dwucyfrowymi, a w przypadku dzieci tych z numerem 50+.

Z kolei współczynnik PPD informuje, ile razy zmniejszy się dawka absorbowanego przez naszą skórę promieniowania UVA (np. PPD 10 oznacza, że 10 razy mniejsza dawka UVA będzie absorbowana przez naszą skórę). Ważna jest też wartość IPD. Informuje ona o zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem UVA w procentach (np. IPD 10 = 10 proc. ochrony przed UVA). Kosmetyki tego typu powodują pochłanianie promieni UV i zamienianie ich w nieszkodliwe dla nas ciepło.

Innego rodzaju osłonę zapewnimy sobie, kupując kosmetyki z filtrami mineralnymi. W ich skład wchodzą zazwyczaj dwutlenek tytanu czy tlenek cynku, które chronią skórę, tworząc na niej prawie niewidoczną, odbijającą i rozpraszającą promienie słoneczne barierę. Po ich zastosowaniu na skórze zaobserwować można lekko perłową, cienką warstwę, która się nie wchłania.

Kremy czy balsamy z filtrami trzeba odpowiednio dobierać do czasu spędzanego na słońcu i rodzaju karnacji. Im jaśniejsza skóra, skłonna do piegów i przebarwień czy zmian skórnych, tym faktor ochrony powinien być wyższy. Należy także pamiętać o tym, że podczas zabawy, wycierania się ręcznikiem, zmiany ubrania czy wodnych kąpieli spora część kremu zostaje starta lub zmyta. Dlatego ważne jest to, aby powtórnie użyć kosmetyku i nie zapominać o uszach czy ustach (w tym przypadku dobrze sprawdzi się pomadka ochronna z filtrem). Na rynku nie brakuje też odpowiednich do ochrony włosów olejków, mgiełek czy odżywek z filtrami zabezpieczającymi je przed szkodliwym promieniowaniem.

Warto spędzać czas na słońcu, ale należy tak się do tego przygotować, aby nie stała nam się krzywda. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama