Miniaturowy układ analityczny zbada krew

Naukowcy z Holandii opracowali miniaturowy układ analityczny, który umożliwia dokładne określenie stężenia we krwi litu - stosowanego w terapiach psychiatrycznych - informuje serwis "Lab on a Chip".

Analiza jest prosta, niczym badanie glukometrem poziomu glukozy we krwi. Wystarczy kropelka krwi, by określić czy poziom litu nie jest zbyt wysoki lub za niski.

Lit to jeden z ważniejszych leków stosowanych w różnego typu terapiach psychiatrycznych (np. przy leczeniu depresji maniakalnych i cyklofrenii). Terapeutyczna skuteczność tej substancji zależy jednak w dużej mierze od stężenia litu we krwi pacjenta. Ilość litu organizmie pacjenta nie może być ani za duża, ani za mała.

Dotychczas chorzy stosujący lit byli zmuszeni do częstych wizyt w punktach medycznych, gdzie przy pomocy tradycyjnych metod analitycznych określano jego stężenie w pobranej próbce krwi. Dzięki badaniom grupy naukowców z University of Twente (Holandia), ta przykra konieczność stanie się przeszłością.

Naukowcy opracowali układ mikroprzepływowy, który umożliwia analizę stężenia litu w kropli krwi - niczym nowoczesny glukometr.

Sam mechanizm badania nie jest nowy i opiera się na znanej elektroforetycznej metodzie rozdzielania próbki, pozwalającej odseparować jony litu od pozostałych składników krwi. Po wyselekcjonowaniu litu, automat pomiarowy określa przewodnictwo próbki zawierającej lit, które jest proporcjonalne do ilości litu zawartego we krwi.

Co najważniejsze, holenderskim badaczom udało się tak zoptymalizować metodę, że całą niezbędną aparaturę analityczną zmieścili w urządzeniu niewiele większym od pudełka zapałek.

Naukowcy prowadzą teraz badania, które mają na celu integrację nowo opracowanego mikroprzepływowego analizatora stężenia litu z mikroprocesorowymi urządzeniami przenośnymi, np. telefonami komórkowymi, czy bardziej zaawansowanymi smartphone'ami. Chodzi o to, by wykorzystać moc obliczeniową małych procesorów zawartych w telefonach, do analizy wyników uzyskanych z miniaturowego analizatora i przesłać wyniki bezpośrednio od pacjenta do lekarza prowadzącego terapię.

Według badaczy, nowa platforma badawcza (mikroprzepływowe urządzenie analityczne wraz z połączonym z nim telefonem czy komputerem osobistym) stanowi uniwersalny układ do zdalnej analizy składu krwi (nie tylko stężenia litu), który w przyszłości ułatwi pracę lekarzy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KREW, LIT, MEDYCYNA, NAUKA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.