Atrakcyjne czuby pterozaurów

Pterozaury w toku ewolucji wykształciły na swoich głowach pokaźne czuby. Zdaniem naukowców, nie służyły one chłodzeniu ciała, ale wręcz przeciwnie - rozpaleniu pożądania u płci przeciwnej. Badania na ten temat opublikowano na łamach "American Naturalist".

Część naukowców uważa, że czuby na głowach pterozaurów - latających gadów, które wyginęły wraz z dinozaurami - służyły chłodzeniu organizmu, inni, że pomagały w sterowaniu podczas lotu. Najnowsze badania dowodzą, że ich najważniejszą funkcją było przydawanie atrakcyjności w oczach płci przeciwnej.

Na podstawie szacunkowych obliczeń rozmiarów ciała i intensywności metabolizmu, badacze doszli do wniosku, że względna wielkość czuba w stosunku do reszty ciała była zbyt duża, żeby mógł on służyć regulacji temperatury czy sterowaniu.

"Jedna z niewielu rzeczy, która nie zmieniła się od 300 mln lat, to prawa fizyki - opisuje współautor badań, dr Stuart Humphries z University of Hull. - A zatem należy je wykorzystać, żeby zrozumieć, co doprowadziło ewolucję do takich dużych czubów".

Jak dodaje dr Dave Martill z University of Portsmouth, pterozaury musiały wkładać więcej wysiłku w wabienie partnera, niż na przykład pawie, których pióra są szczególnym przykładem inwestowania energii w przywabianie partnerek. "Pawie okresowo zrzucają swoje pióra, a więc nie martwią się nimi przez okrągły rok. Pterozaury nosiły swoje czuby na głowach przez cały czas" - opisuje Martill.

Naukowcy uważają, że pterozaury używały swoich kościanych czubów do wzajemnych potyczek. Mogło być też tak, że samice oceniały swoich potencjalnych partnerów po wielkości czuba, tak jak samice pawi oceniają samców na podstawie ich upierzenia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja