Obsuwa się kilkadziesiąt centymetrów dziennie

Odnotowano, że już runęło 2,5 tysiąca metrów sześciennych masy lodowca.

Najnowsze wyniki obserwacji lodowca Plan Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc, którego stan wywołał alarm, przedstawił geolog z władz regionu Dolina Aosty, Davide Bertolo. Duży fragment lodowca w Alpach, który grozi zawaleniem, obsuwa się kilkadziesiąt centymetrów dziennie - wynika z pomiarów pochodzących z zainstalowanego tam radaru. 

Kilka dni wcześniej lokalne władze zamknęły jedną z dróg i prewencyjnie ewakuowały kilka górskich chat, gdy eksperci ostrzegli, że część topniejącego lodowca może się zawalić. Według ich prognoz runąć może około 250 tysięcy metrów sześciennych masy. Ostatnio stwierdzono przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie. W czwartek naukowcy poinformowali, że jest to obecnie 35 centymetrów na dobę.

W związku ze skutkami zmian klimatycznych w Alpach monitoring lodowca trwa od sześciu lat. Administracja pobliskiej gminy Courmayeur zapewniła, że nie są zagrożone ani budynki mieszkalne, ani ośrodki turystyczne. Od wtorku specjaliści stwierdzili dwa przypadki zawalenia się małych fragmentów lodowca; łącznie 2,5 tysiąca metrów sześciennych, czyli 1 procent całej zagrożonej masy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.