W. Brytania: Znaleziono ponad 52 tys. rzymskich monet

Poszukiwacz-amator posługujący się wykrywaczem metali odkrył w południowo-zachodniej Anglii miejsce, gdzie znajdowało się ponad 52 tys. rzymskich monet. To jedno z największych takich znalezisk w Wielkiej Brytanii.

Jak pisze w czwartek portal BBC News, Dave Crisp w trakcie poszukiwań pod koniec kwietnia zareagował na "śmieszny sygnał" wykrywacza metalu. Wydobył z ziemi grudkę gliny, w której znalazł małą rzymską brązową monetę.

Następnie zawiadomił władze i na pole w hrabstwie Somerset przyjechali archeolodzy. Na głębokości około 30 centymetrów pod ziemią natrafili na gliniane naczynie wypełnione monetami, ważące około 160 kilogramów.

Jak przypuszcza Sam Moorhead z British Museum, mogły być to datki zbierane przez lokalną społeczność.

Władze Somerset mają nadzieję, że znalezisko zostanie uznane za skarb, co pozwoli na wypłatę nagrody, którą podzielą między sobą pan Crisp i właściciel ziemi, gdzie skarb znaleziono.

Według szacunków monety stanowią równowartość mniej więcej czteroletniego żołdu rzymskiego legionisty.

Część z nich została wystawiona w British Museum i można je oglądać do połowy sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja