Licho nie śpi

Czy drobnoustroje i roztocza w naszej pościeli są dla nas niebezpieczne? Jak się ich pozbyć i dbać o czystość w łóżku?

Zasypiając w czystej pościeli, każdej nocy pozostawiamy w niej swój naskórek, wydzieliny takie jak pot, włosy oraz drobnoustroje żyjące na naszej skórze i wchodzące w skład flory fizjologicznej. Czasami w filmach kryminalnych możemy zauważyć agenta tajnych służb, który w poszukiwaniu śladów zbrodni lampą UV prześwieca pościel na miejscu zbrodni. Po kilku nocach nasze łóżko w świetle takiej lampy mogłoby rozbłysnąć jak lampki choinkowe. Co należy więc zrobić, żeby pozbyć się bakterii i roztoczy z naszej sypialni? Jak często wymieniać pościel i prać ją?

Jakie drobnoustroje lubią z nami spać?

Najczęściej leżakują z nami gronkowce koagulazo-ujemne, takie jak Staphylococcus epidermidis, S. hominis czy S. haemolyticus, a oprócz nich wymienić trzeba również Corynebacterium, Propionibacterium i wiele innych. Wśród potencjalnie niechorobotwórczych bakterii możemy odnaleźć te, które powodują zakażenia, takie jak S. aureus. Duży odsetek naszej populacji to nosiciele tego owianego złą sławą gronkowca złocistego. Jednak należy pamiętać, że wchodzi on w skład flory fizjologicznej. Zagraża głównie osobom z obniżoną odpornością, a także z problemami skórnymi. Choroba atopowa, trądzik bądź łuszczyca powinny szczególnie mobilizować takie osoby do dbania o czystość pościeli. Jak często ją zmieniać? Tak naprawdę nie ma na to pytanie dobrej dla wszystkich odpowiedzi. Wiele zależy od pory roku, od tego, jak bardzo się pocimy w nocy, a także od wielu innych czynników. Optymalnym rozwiązaniem jest zmiana pościeli co dwa tygodnie. Pralkę należy nastawić na minimum 60 stopni, a po wysuszeniu prania poszewki przeprasować.

Roztocza

Malutkie i niewidzialne dla ludzkiego oka pasożyty unoszą się z kurzem. Często ich obecność nie ma wpływu na nasze samopoczucie, jednak niektóre osoby mogą doświadczyć niemiłych konsekwencji ich obecności w łóżku. Do roztoczy we własnej sypialni nasz organizm się przyzwyczaja i jeśli nie mamy na nie alergii, to właściwie nie przeszkadzają nam one w życiu. Co jednak zrobić, gdy wyjeżdżamy w podróż służbową bądź na wakacje z rodziną i nie zawsze jesteśmy zadowoleni z warunków panujących w miejscu, w którym przyszło nam nocować? Jakie roztocza możemy spotkać w takich miejscach? Bywa wśród nich Demodex spp., czyli nużeniec atakujący głównie rzęsy i powodujący nieprzyjemne dolegliwości oczu. Innym jest Sarcoptes scabiei, czyli świerzb. Ten mały, aktywny w nocy organizm „ryje” norki w skórze, powodując jej bolesne swędzenie. Najczęściej zarażamy się nim przez kontakt fizyczny i bezpośredni z osobą chorą, jednak pościel jest także miejscem przenoszenia tych roztoczy. Jeśli podróżując mamy możliwość sprawdzenia warunków noclegowych, warto to zrobić. Jeśli natomiast wybieramy się w niepewne pod względem czystości miejsce, czasem dobrze jest zabrać swój śpiwór i mały jasiek.

W czasie choroby

Wysoka temperatura, intensywne pocenie się, kaszel i kichanie to nieodłączne symptomy chorób. Grypa i przeziębienie dręczą szczególnie wiosną i jesienią, kiedy nasz organizm jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje. W trakcie choroby lepiej pozostać w łóżku, pilnując, aby zmieniać przepoconą pościel i piżamę. Jednak gdy leki zaczną działać i poczujemy się dobrze, powinniśmy zwrócić uwagę na pochorobową czystość naszej sypialni. Przede wszystkim należy przewietrzyć pokój, w którym śpimy, pościel wyprać w wysokiej temperaturze, a materac odkurzyć i przewietrzyć na dworze razem z poduszką i kołdrą. Po chorobie dobrze jest także wyprasować poszewki, to dobra metoda na pozbycie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie tylko przyjemnie będzie nam zasypiać w pachnącej pościeli, ale także będziemy pewni, że domownicy nie zarażą się infekcją.

Zwierzaki w łóżku

Sypianie w pościeli ze zwierzętami, szczególnie tymi, które wychodzą na dwór, to bardzo zły pomysł. Zwierzaki przenoszą nie tylko pasożyty ale i bakterie czy grzyby. Poza tym załatwiając swoje potrzeby na dworze, przynoszą do domu brud. Natomiast częste kąpiele pupili w większości przypadków powodują więcej negatywnych niż pozytywnych skutków (niszczą ich barierę ochronną) i są dla nich niekorzystne. Noc z psem, który podczas spaceru bawił się z innym spacerowiczem i zaraził się od niego na przykład grzybicą, może i nam przysporzyć problemów. Jeśli kochamy swoje zwierzęta domowe, połóżmy im legowisko w sypialni. Natomiast jeśli nie potrafimy zrezygnować z dzielenia łóżka z psem czy kotem, pamiętajmy o częstej zmianie pościeli i dbałości o higienę zwierząt. Warto też zapytać weterynarza, co zrobić, by ochronić sierść od grzybicy i pasożytów, w tym kleszczy. To samo dotyczy czystości pysków i łap po spacerze na dworze.

Przechowywanie pościeli

Dobre przechowywanie pościeli to połowa sukcesu. Leżakujące czasami miesiącami w szafie bądź w szufladzie łóżka poszewki tracą swoją świeżość i są podatne na zanieczyszczenia roztoczami, kurzem i brudem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby pościel znajdowała się w osobnej szafce, nie była przechowywana razem z rzeczami, które nosimy na co dzień. Jeśli trzymamy pościel w pojemniku w łóżku, dobrze jest umieścić ją w zapinanych workach. Można także znaleźć takie, które zamykamy próżniowo za pomocą odkurzacza, zmniejszając tym samym ich powierzchnię. Starym sposobem jest także chowanie do worków z pościelą kostek pachnącego mydła. W szafie sprawdzą się też saszetki z pachnącą lawendą, która dodatkowo ochroni pościel przed inwazją moli. Tak przechowywana zachowa przyjemny zapach świeżości na dłużej. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami worków, warto co jakiś czas opróżnić szufladę bądź pojemnik i przewietrzyć go, a przede wszystkim dobrze umyć.

Nowoczesne metody

Jak już wspomniano, należy dbać nie tylko o pościel, ale także o materac. Ważne jest, aby przekładać go co jakiś czas na drugą stronę, co ma na celu zapobieganie jego odkształceniu, ale także zachowanie czystości Obecnie jest dostępnych kilka nowych rozwiązań pomagających nam w utrzymaniu łóżka w porządku. Jednym z nich jest odkurzacz z lampą UV. Używanie takiego urządzenia jest pomocne w pozbyciu się drobnoustrojów, w tym także roztoczy. Ostatnio coraz większą popularność zyskują żelazka parowe, można je także wykorzystać do odświeżenia naszej pościeli czy materaca.

Przed położeniem się spać zadbajmy także o naszą higienę i weźmy ciepłą kąpiel czy prysznic. Pozbędziemy się w ten sposób martwego naskórka i brudu po całym dniu aktywności. Wietrzmy pościel – to stary, ale dobry sposób na zachowanie jej świeżości. Częste zmienianie poszewek jest bardzo dobre dla naszego zdrowia i pozbycia się drobnoustrojów, wybierajmy więc takie, które można prać w wyższych temperaturach i prasować. Warto także zainwestować w pokrowce na materac, które będzie można co jakiś czas ściągnąć i przeprać. W końcu, jak napisał Ernest Hemingway w książce „Stary człowiek i morze”: „Łóżko jest moim przyjacielem”.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama