Karpaty: Młode orły opuściły gniazda

Trzy młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach. Śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę były przyczyną słabych lęgów - powiedział we wtorek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.

"Dwa młode orły pojawiły się w Beskidzie Niskim, a jeden w Bieszczadach. Do zimy będą jeszcze przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata" - powiedział Stój.

Ornitolog podkreślił, że w tym roku lęgi były kilkakrotnie mniejsze niż w innych latach. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 6 młodych orłów, rok wcześniej 12. "Pod koniec lat 90. był rok, w którym gniazda w Karpatach opuścił tylko jeden orzeł. O tym też należy pamiętać" - dodał Stój.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach. (PAP)

kyc/ hes/ gma/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama