Kup pan samolot!

Zamówienia na ponad 25 mld dol. złożono w ciągu trzech dni międzynarodowego salonu lotniczego w Farnborough, największych targów lotniczych na świecie - poinformowały w środę agencje prasowe.

Tak znaczną sumę transakcji salon zawdzięcza aktywności sektora komercyjnego, gdyż rządowe zamówienia obronne są w tym roku zdecydowanie ograniczone.

W środę kilka zamówień otrzymał największy producent samolotów na świecie Airbus: m.in. na 25 samolotów od Hong Kong Airlines, a także od niemieckich linii Germania, indonezyjskiej Garudy oraz tajskich linii Thai Airways.

Boeing poinformował m.in. o zamówieniu na 54 maszyny nowej generacji Boeing 737-800 ze strony Air Lease Corporation, natomiast Bombardier o zamówieniu ze strony australijskich linii Qantas Airways.

Suchoj utrzymał od indonezyjskich linii Kartika Airlines zamówienie za 30 samolotów Superjet 100, a od linii Orient-Thai Airlines na co najmniej 12.

Analitycy nie spodziewają się, by podczas tegorocznego salonu został pobity rekord z 2008 r., kiedy to złożono zamówienia za 88,7 mld dol. Sektorowi ulżyło jednak, że zdecydowanie został przewyższony dramatyczny wynik z ubiegłorocznego salonu w Le Bourget we Francji, jaki odbywa się co dwa lata.

"Niemal wszystkie programy (obronne) są rewidowane i rządy sprawdzają, co jest naprawdę niezbędne i kiedy" - oświadczył analityk agencji ratingowej Fitch Tom Chruszcz.

We wtorek przedstawiciele resortów obrony Wielkiej Brytanii i Włoch zapowiedzieli cięcia. Brytyjski minister obrony Liam Fox, który rozważa zredukowanie wydatków na obronę o 20 proc., ostrzegł producentów, że jeśli nie obniżą kosztów, dojdzie do cięć w programach obronnych. Włoski minister Ignazio La Russa zapowiedział natomiast zredukowanie zamówienia na samoloty Eurofighter o 25 maszyn, by zaoszczędzić 2 mld euro.

Stany Zjednoczone, które są największym narodowym rynkiem obronnym świata, chcą w ciągu najbliższych pięciu lat zaoszczędzić około 200 mld dol.

Salon w Farnborough potrwa do poniedziałku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama