Nietoperze załatwią komary?

Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami - przyznają naukowcy. Jak mówi Joanna Kohyt z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badająca zwyczaje tych ssaków, nie należy jednak oczekiwać cudu, nawet jeśli zapewnimy im wygodne lokum w pobliżu domu.

Komary szczególnie dają się w tym sezonie we znaki. W wielu miejscowościach walczy się z nimi metodą oprysków, tymczasem w podczęstochowskiej gminie Lelów (Śląskie) samorząd oferuje mieszkańcom za symboliczną opłatą budkę dla nietoperza. Inicjatywa jest reklamowana jako "biologiczna broń" na komary.

Nietoperze to owadożerne i żarłoczne zwierzęta. Jak jednak podkreśliła Joanna Kohyt, nie przeprowadzono dotychczas żadnych kierunkowych badań na temat ich roli w tępieniu komarów.

Jej zdaniem, jeśli powiesimy na swoim domu budkę dla nietoperza, to przy odrobinie szczęścia ją zasiedli. "To skryte i mało widoczne zwierzęta, żyją jednak wszędzie, nawet w miastach" - zapewniła.

"Jeśli nietoperz u nas zamieszka, zapewne również będzie jadł komary, nie jest bowiem wybredny i żeruje przez większą część nocy. Czy jest to jednak tak niesamowicie skuteczna broń na komary? Nie jestem przekonana" - zastrzegła.

Zdaniem Kohyt, taka inicjatywa może mieć jednak pozytywny aspekt edukacyjny - pozwoli lepiej poznać nietoperze, których w tej chwili wiele osób się boi, a często również je krzywdzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama