Nietoperze załatwią komary?

Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami - przyznają naukowcy. Jak mówi Joanna Kohyt z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badająca zwyczaje tych ssaków, nie należy jednak oczekiwać cudu, nawet jeśli zapewnimy im wygodne lokum w pobliżu domu.

Komary szczególnie dają się w tym sezonie we znaki. W wielu miejscowościach walczy się z nimi metodą oprysków, tymczasem w podczęstochowskiej gminie Lelów (Śląskie) samorząd oferuje mieszkańcom za symboliczną opłatą budkę dla nietoperza. Inicjatywa jest reklamowana jako "biologiczna broń" na komary.

Nietoperze to owadożerne i żarłoczne zwierzęta. Jak jednak podkreśliła Joanna Kohyt, nie przeprowadzono dotychczas żadnych kierunkowych badań na temat ich roli w tępieniu komarów.

Jej zdaniem, jeśli powiesimy na swoim domu budkę dla nietoperza, to przy odrobinie szczęścia ją zasiedli. "To skryte i mało widoczne zwierzęta, żyją jednak wszędzie, nawet w miastach" - zapewniła.

"Jeśli nietoperz u nas zamieszka, zapewne również będzie jadł komary, nie jest bowiem wybredny i żeruje przez większą część nocy. Czy jest to jednak tak niesamowicie skuteczna broń na komary? Nie jestem przekonana" - zastrzegła.

Zdaniem Kohyt, taka inicjatywa może mieć jednak pozytywny aspekt edukacyjny - pozwoli lepiej poznać nietoperze, których w tej chwili wiele osób się boi, a często również je krzywdzi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja