Susły poszły w las

Ponad czterdzieści susłów moręgowanych wypuścili w czwartek na łąki w Jakubowie Lubińskim (Dolnośląskie) przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Jak poinformował PAP kierownik projektu dr Andrzej Kepel, celem akcji jest zwiększenie populacji gryzonia, który w Polsce wymarł całkowicie na początku lat 80. i dopiero dzięki staraniom przyrodników udało się go przywrócić.

Susły hodowane są w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na dogodne siedliska. W pierwszej kolejności odtworzono ich populację w Kamieniu Śląskim (Opolskie), gdzie susły były wypuszczane w latach 2005-2007. Następnie akcja przeniosła się na łąki niedaleko Trzcinicy Wołowskiej (Dolnośląskie); tam ostatnią partię susłów wypuszczono pod koniec lipca 2010 r.

W czwartek 42 gryzonie wypuszczono na łąkach wokół Jakubowa Lubińskiego, który leży w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zwierzęta najpierw zostaną umieszczone w dwóch specjalnych dużych klatkach aklimatyzacyjnych, przypominających klatki hodowlane w zoologicznym ogrodzie, gdzie susły się wychowały.

"Gdy susły wykopią nory i przyzwyczają się do otocznia, klatki zostaną usunięte. Metoda ta sprawdza się doskonale i zapobiega stratom wśród susłów w pierwszych dniach po wypuszczeniu" - mówił Kepel.

Program "Suseł" jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz, środkom Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz darowiznom od osób prywatnych.

Suseł moręgowany to gryzoń wielkości szczura, o żółto-szarej maści z nieregularnymi brązowo-szarymi prążkami na grzbiecie. Zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory i suche, często kamieniste łąki i pastwiska. Unika lasów i terenów wilgotnych. Gryzoń występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. Niemal wszędzie jego liczebność spada, grozi mu całkowite wyginięcie.

W Polsce ssak wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka.

W Polsce występują dwa gatunki susłów - perełkowane, żyjące na Lubelszczyźnie, oraz moręgowane, które występowały głównie na Śląsku - Górnym, Dolnym i Opolskim, a obecnie tam powracają.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, SUSŁY

 • biolog
  06.08.2010 00:00
  Tylko dlaczego ten artykuł został zilustrowany zdjęciem susła z jakiegoś egzotycznego gatunku (chyba amerykańskiego susła Richardsona)?
 • krzyś
  06.08.2010 00:01
  Co ciekawe - pierwsze stanowisko susłów odtworzone przez przyrodników z "Salamandy" znajduje się na łąkach należących do Kurii Opolskiej (przylegających do Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Opolskim).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja