WHO: Koronawirus zagrożeniem o zasięgu międzynarodowym

Wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które ona rekomenduje, mamy wdrożone - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego.

WHO ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

Rzecznik MZ podkreślił, że Polska w pełni realizuje zalecenia WHO. "Dla nas ten komunikat nic nie zmienia, bo wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które WHO rekomenduje, my już mamy wdrożone, one u nas już działają. My ten komunikat traktujemy jako wzmocnienie przekazu, jak ważny jest temat koronawirusa i jak ważna jest współpraca międzynarodowa" - poinformował Andrusiewicz.

Dodał, że w komunikacie zalecono współpracę państw w zakresie zwalczania koronawirusa. "To się już dzieje w Unii Europejskiej. Traktujemy ten komunikat także jako wskazanie konieczności pomocy państwom biedniejszym, wsparcia ich radą ekspercką i to też Unia Europejska realizuje. Dodatkowo chodzi o wzmacnianie przekazu i budowanie świadomości obywateli o tym, czym jest koronawirus i jak się przed nim ustrzec. Czyli posługiwanie się faktami, a nie jakimiś półprawdami" - zaznaczył.

Na pytanie, czy komunikat WHO oznacza, że sytuacja związana z koronawirusem jest poważna, odpowiedział, że nie. "Zresztą, tak jak mówił dyrektor generalny WHO, to nie jest żadne ekstraordynaryjne wskazanie postępowania, tylko wzmocnienie przekazu, że mamy działać i budować świadomość ludzi, bo to jest ważne" - powiedział.

W komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia przypomina wszystkim krajom, że mają obowiązek dzielenia się z nią informacjami o nowym wirusie i wzywa do współpracy międzynarodowej. Zobowiązuje też wszystkie państwa do zwiększania wiedzy o wirusie i wywoływanej przez niego chorobie, a także do prowadzenia badań. Wzywa też do wsparcia państw o niższych dochodach w radzeniu sobie z koronawirusem.

Jednocześnie na podstawie obecnie dostępnych informacji WHO nie rekomenduje wprowadzania ograniczeń w podróży i w handlu.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w Wuhanie w środkowych Chinach. Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się też do kilkunastu krajów świata. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama