Meksyk: Prekolumbijskie znaleziska

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku odkryli w stolicy kraju azteckie i wcześniejsze indiańskie groby i artefakty pochodzące z okresu 1100-1500 r. n.e. - donosi agencja Reuters.

Odkryć azteckich pozostałości dokonano wzdłuż trasy przebiegu budowanej linii metra o długości 24 kilometrów, która powstaje w południowej części miasta Meksyk.

Jak poinformowała archeolog Maria de Jesus Sanchez, zespół archeologów odkrył pozostałości azteckich domostw, setki małych posążków, naczynia i talerze oraz 60 grobów, w tym 10 grobów osób dorosłych oraz 50 grobów dzieci, pochodzące sprzed 900-500 lat.

Odkryte groby odzwierciedlają praktyki pogrzebowe Azteków, którzy często dokonywali pochówku zmarłych bliskich osób pod podłogą swoich domostw.

Odsłonięte przez archeologów groby dzieci zawierają szczątki dzieci zmarłych w różnym wieku, niektóre w 2-3 roku życia.

Ciała zmarłych dzieci często były przed złożeniem do grobu umieszczane w glinianych naczyniach, gdyż Aztekowie wierzyli, że będą one przypominały łono matki i utrzymywały ciepło.

Wśród odkrytych przez archeologów artefaktów znajduje się, odnaleziona w miejscu pochówku dwojga dzieci, kamienna figurka o wysokości 50 centymetrów przedstawiająca postać kobiety.

Na jednym z badanych stanowisk, położonym na obszarze przedmieścia o nazwie Culhuacan, naukowcy odnaleźli fragmenty naczyń oraz wyryte w kamieniu rysunki przedstawiające ludzkie twarze, które pochodzą z około 2000 r. p.n.e.

Państwo Azteków rozwijało się w latach ok. 1250-1519 na terenach Wyżyny Meksykańskiej, a jego stolica Tenochtitlan, założona w około 1325 roku, została zdobyta w 1521 roku i zniszczona przez Hiszpanów pod wodzą Ferdynanda Cortesa, którzy rozebrali azteckie budowle i świątynie i z pozyskanego budulca wznieśli nowe miasto - Meksyk.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.