W Parku Narodowym "Ujście Warty" przeprowadzono pierwsze z jesiennych liczeń ptaków w tym roku. Naliczono ponad 1000 żurawi i ponad 7,5 tys. gęsi gęgawy - gatunków, dla których park jest ważnym przystankiem podczas ich wędrówek.
"Liczebność żurawi w porównaniu z poprzednimi sezonami jest dosyć niska, co zapewne spowodowane jest wysokim poziomem wody na terenie zalewowym, gdzie zazwyczaj nocują" - powiedziała Marta Prange z PN "Ujście Warty".
Liczenie będzie odbywać się systematycznie przez cały okres migracji jesiennej, zimowania, aż do zakończenia okresu migracji wiosennej (marzec). Przyrodnicy prowadzą je o świcie, kiedy ptaki wylatują z noclegowisk na żerowiska poza obszar parku.
U progu jesieni na tym terenie gromadzą się także inne gatunki ptaków. W parku grupują się kilkutysięczne stada kaczek i łysek, również ptaki siewkowe, takie jak czajki, łączące się w stada ze szpakami. Często można zaobserwować koczujące czaple białe i siwe, coraz liczniejsze są ptaki drapieżne, takie jak bieliki, błotniaki stawowe i myszołowy.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.