Lekarze: Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się dobrze

Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze - podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.

"Co 6 osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny a przeszło 2,5 miliona osób osiągnęło 75 rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-CoV-2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone" - czytamy w apelu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii .

Specjaliści podkreślili w piśmie, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze. Jak zaznaczyli, seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne; dotyczy to też osób z licznymi chorobami, niepełnosprawnościami.

W apelu specjaliści polecają seniorom poddanie się samoizolacji i pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymywanie częstego kontaktu telefonicznego z najbliższymi. Zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachować co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy. Należy unikać kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji - kataru, kaszlu, gorączki lub duszności - trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się. Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności - lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

Apel o wsparcie seniorów skierowany jest także do ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lekarzy, pielęgniarek, a także psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • YNKAO
    26.03.2020 08:08
    Moi drodzy lekarze , więcej ludzi wykończycie strachem i izolacją niż samym wirusem. Teraz człowiek boi się kichnąć , żeby cię nie ukamienowali .A takich specjalistów nie brakuje . Najpierw Kościół, księża teraz pora wziąść się za emerytów . Boo i po co oni potrzebni na tym świecie - tylko kłopot z nimi. Jak hemia pustoszy organizm przed tym nie ostrzegacie pacjenta tylko ładujecie bo sprzęt za złotówkę trzeba spłacić . Czy tędy droga ? Pozdrawiam Was z serca.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .