Kanada: Motyle zaczynają zimową migrację do Meksyku

We wrześniu rozpoczyna się w Kanadzie jedna z najciekawszych migracji w świecie przyrody. Pomarańczowobrunatny motyl, znany jako monarch, zaczyna przenosić się na zimę do Meksyku.

Jak co roku miliony motyli Danaus plexippus mają do pokonania ponad 4 tysiące kilometrów znad kanadyjskich Wielkich Jezior do cieplejszego Meksyku. Jak przypomniała telewizja CBC, od dawna wiedziano, że te królewskie motyle lecą na południe, ale dopiero w 1975 roku entomolodzy potwierdzili, że finałem ich wędrówki jest Meksyk.

Ciekawostką przyrodniczą jest to, że żaden z wyruszających obecnie z Kanady motyli nie doleci do Meksyku. Owady te żyją bowiem tylko 3-4 tygodnie. W trakcie podróży pojawia się do pięciu nowych pokoleń, które są wyposażone w gatunkową pamięć o kierunku przelotu i docelowym miejscu. Wiadomo, że Danaus plexippus ma w czułkach swoisty kompas, który pozwala nie tylko kierować się słońcem, ale także uwzględniać w wytyczaniu kierunku przelotu pory dnia.

Gatunek jest zagrożony wycinaniem lasów w Meksyku, a trzy lata temu Kanada, USA i Meksyk porozumiały się w sprawie współpracy przy ochronie meksykańskich zimowych siedlisk motyli.

Danaus plexippus to motyle, które w Toronto można latem zobaczyć najczęściej. W wielu ogrodach sadzi się specjalnie budleję (tzw. butterfly bush), której kwiaty wabią owady.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KANADA, RÓŻNE

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja