Tabaka niebezpieczna jak papierosy

Tabaka czy tytoń do żucia nie powinny być stosowane jako zdrowsza alternatywa dla papierosów lub pomoc w rzucaniu palenia, gdyż podobnie jak papierosy uzależniają i szkodzą - ostrzegają naukowcy w internetowym wydaniu "Circulation: Journal of the American Heart Association".

Naukowcy z University of Illinois wykazali w swoich najnowszych badaniach, że produkty tytoniowe nie do palenia, takie jak na przykład sucha i wilgotna tabaka oraz tytoń do żucia, podobnie jak papierosy zwiększają ryzyko śmiertelnego ataku serca, udaru oraz niektórych rodzajów raka.

Już od dłuższego czasu zastanawiano się, czy tytoń nie przeznaczony do palenia jest zdrowszym wyborem niż papierosy; wydawało się nawet, że stosowanie zamienników papierosów w postaci tytoniu do żucia i tabaki pomaga rzucić palenie.

W najnowszych badaniach okazało się, że tak nie jest. Bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą pomocy podczas rzucania palenia jest nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów lub gum nikotynowych. Co ważne, w badaniach klinicznych nie stwierdzono zwiększonego ryzyka ataku serca ani udaru podczas stosowania tego typu terapii.

W związku z wprowadzeniem w wielu miejscach w Europie i na świecie zakazu palenia w miejscach publicznych, produkty tytoniowe nie przeznaczone do palenia stały się ostatnio bardziej popularne. Problemem jest również używanie ich przez nastolatków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.