Skuteczniejszy od Remdesiviru w walce z Covid-19?

Wytwarzany przez hiszpańską spółkę lek Aplidin jest znacznie skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu Covid-19 - wynika z badań, o których poinformował madrycki dziennik "El Mundo".

Według ustaleń hiszpańskiej gazety w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono już, że Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc. Producentem tego leku jest hiszpańska spółka Pharma Mar.

Jak wskazuje stołeczny dziennik, jeszcze wyższą skuteczność Aplidin posiada w przypadku komórek nerki małpy (tzw. Calu3), gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z Covid-19 były lepsze o 2400-2800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.

Badania prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical wykazało, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu Covid-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.

Z informacji przekazanej przez władze spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 r.

Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji władz Pharma Mar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko Covid-19 Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja. W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

Władze spółki Pharma Mar zapowiadały już, że prowadzone na pacjentach hiszpańskich szpitali badania skuteczności Aplidinu będą prowadzone do końca lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg