W opolskich lasach zauważono obecność koszatki - żyjącego na drzewach gryzonia, który ostatnio był widziany w tym regionie sto lat temu.
Jak poinformował Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, odkrycia koszatki dokonano na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w ramach prac przyrodników prowadzonych na zlecenie opolskiego urzędu marszałkowskiego.
Koszatka jest gatunkiem chronionym, opisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Żyjący na drzewach gryzoń zamieszkuje puszcze północno-wschodniej Polski i niektóre lasy na terenie Sudetów. Znalezienie przedstawicieli tego gatunku na północy województwa opolskiego jest prawdziwą sensacją przyrodniczą. Ostatni raz koszatkę widziano na południu regionu sto lat temu. Zwierzątko zasiedla lasy liściaste i mieszane, spędzając większość swojego życia w koronach drzew lub śpiąc - według naukowców koszatka potrafi hibernować nawet przez ponad pół roku.
Jak zaznacza Mróz, koszatka to nie jedyne odkrycie dokonane podczas prac przyrodników i pracowników LP na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. W lasach wchodzących w skład parku znaleziono także kilkanaście stanowisk popielicy - również wpisanej do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Marek Szczepanik
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.